„W pierwszym kwartale w stolicy wynajęto o 36 proc. więcej powierzchni biurowych niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego" - powiedział, cytowany w poniedziałkowym komunikacie, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL Mateusz Polkowski. Dodał, że sektor biurowy osiągnął bardzo dobre wyniki także poza Warszawą, gdzie wynajęto o prawie dwie trzecie więcej powierzchni w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

"To szczególnie dobry prognostyk na resztę roku. Zwykle w pierwszym kwartale rynek biurowy rozwija się w spokojniejszym tempie" - przypomniał Polkowski.

Poza Warszawą, lwią część popytu na wynajem podzieliły między siebie Wrocław i Kraków. "Popyt w tych miastach sięgnął odpowiednio 58 tys. 900 m kw. i 52 tys. 500 m kw., co łącznie stanowi 63 proc. regionalnego zapotrzebowania na powierzchnie biurowe" - podał dyrektor ds. rynków regionalnych JLL Karol Patynowski. Jak zaznaczył, po raz pierwszy Wrocław zarejestrował wyższy popyt niż Kraków.

Duże umowy najmu zawarły firmy z sektora usług dla biznesu. „To jeden z motorów wzrostu rynku biurowego" - przyznał Patynowski. Udział tego sektora w całkowitym popycie na rynkach poza Warszawą wyniósł 57 proc., a we Wrocławiu i Krakowie było to odpowiednio 74 proc. i 69 proc. - powiedział.

W I kwartale br. polski rynek biurowy urósł o ponad 151 tys. m kw., w tym ponad 67 tys. m kw. przypadło na główne aglomeracje poza stolicą.

Z analiz JLL wynika, że w tym roku krajowy rynek biurowy może urosnąć łącznie o ok. 800 tys. m kw., z czego ponad 500 tys. m kw. przypadnie na miasta regionalne. Jeśli plany deweloperów zostaną zrealizowane w terminie, będzie to największa roczna nowa podaż biur poza Warszawą - oceniają eksperci.

Największe polskie aglomeracje - Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin - dysponują ponad 9,1 mln m kw. powierzchni biurowych, z czego ponad 5,1 mln z tego przypada na stolicę. W 2016 r. rynki te urosły łącznie o ok. 900 tys. m kw., a w budowie jest kolejnych 1,66 mln m kw.

JLL jest międzynarodową firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości. Zatrudnia ponad 60 tys. osób i obsługuje klientów w 80 krajach w ramach 280 oddziałów na całym świecie. Roczny przychód JLL sięga 6 mld USD.