"Sumy przedstawione w projekcie (budżetu) po prostu uniemożliwią ONZ prowadzenie dalej zasadniczej działalności polegającej na promowaniu pokoju, praw człowieka i rozwoju oraz na pomocy humanitarnej" - ostrzegł Dujarric.

We wtorek Biały Dom przedstawił projekt budżetu na rok finansowy 2018, w którym przewidziane są cięcia wydatków między innymi na programy socjalne, pomoc zagraniczną czy ochronę środowiska.

Według Reutera fundusze przeznaczane na misje pokojowe zostaną zredukowane o 1,5 mld dol. Projekt budżetu zakłada też ograniczenie finansowania organizacji międzynarodowych, ale nie precyzuje, o które podmioty chodzi.

W styczniu amerykańska prasa poinformowała, że administracja prezydenta Trumpa przygotowuje dekrety, które mają umożliwić drastyczne ograniczenie wydatków USA na organizacje międzynarodowe, w tym na ONZ, co może unieważnić pewne wielostronne traktaty.

Przygotowywane dokumenty wzywały do wstrzymania amerykańskich funduszy dla każdej agencji ONZ lub organizacji międzynarodowej niespełniającej któregoś z wielu wyliczonych kryteriów, dotyczących między innymi wszelkich podmiotów, które przyznają członkostwo Autonomii Palestyńskiej lub Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

>>> Czytaj też: Zaskakująco dobre dane. Tak niskiego deficytu nie było od lat