Uczestnicy posiedzenia Fed w maju zgodzili się co do tego, iż spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA w I kw. prawdopodobnie było przejściowe.

PKB USA w I kw. 2017 r. wzrósł o 0,7 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk, po wzroście o 2,1 proc. kdk w IV kw. 2016 r. – podano w I wyliczeniu. To najniższy odczyt w analogicznym kwartale od 3 lat.

Większość uczestników majowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej oceniła też, że kolejny krok w kierunku zacieśnienia polityki monetarnej powinien nastąpić "wkrótce".

W środę miedź staniała na zakończenie handlu o 32 USD do 5.682,00 USD za tonę.

Niekorzystnie na ceny miedzi i innych metali bazowych podziałała decyzja agencji ratingowej Moody's, która obniżyła rating kredytowy Chin do A1 z Aa3 uzasadniając to pogorszeniem perspektyw związanych z zadłużeniem. Perspektywa ratingu jest stabilna, po podwyższeniu jej z negatywnej.

Tymczasem w kopalni Grasberg, w Indonezji, 1 maja rozpoczął się 30-dniowy protest w reakcji na zwolnienia pracowników. Robotnicy z Grasberg zamierzają przedłużyć strajk do 30 czerwca - poinformował związek zawodowy kopalni - PT Freeport Indonesia.

W Grasberg zatrudnionych jest około 30.000 osób. To druga największa kopalnia miedzi na świecie. (PAP Biznes)