Najnowsze "minutki" Fed pokazują, że podwyżki stóp w USA mogą być mniej agresywne niż oczekiwali tego inwestorzy. W efekcie złoty jest najsilniejszy w relacji do dolara od 18 miesięcy. Z kolei wystąpienie szefa EBC sugeruje, że możliwa jest zmiana retoryki banku, zapowiadając w dalszej perspektywie ewentualne ograniczenie skupu aktywów. Kurs EUR/USD znajduje się aktualnie w okolicy 1,1230.

Wczorajsza, wyczekiwana przez inwestorów wieczorna publikacja tzw. minutek, czyli protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), wpłynęła na umocnienie się euro wobec dolara o niemal 0,3%. Rynkowe oczekiwania wobec polityki monetarnej USA są wyjątkowo "jastrzębie", a przekaz wyłaniający się z protokołu sugeruje raczej ostrożne podejście Fed do jej zacieśniania. Prawdopodobieństwo podwyżki amerykańskich stóp procentowych podczas czerwcowego posiedzenia FOMC, wyliczone na podstawie cen kontraktów terminowych na fundusze federalne, oscyluje w granicach 80%.

Zostało to już jednak wcześniej uwzględnione w cenach walut, a dla inwestorów istotniejszy jest plan decydentów na kolejne posiedzenia. Z "minutek" FOMC wyłania się obraz obaw o ostatnie spowolnienie amerykańskiej gospodarki sugerujący potrzebę potwierdzenia, że miało ono charakter przejściowy. Taki sygnał może nie być sprzyjający dla dolara, choć pozycje inwestorów przeprowadzających transakcje na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets wskazują, że oczekują oni mimo wszystko jego umocnienia. Obecnie 75% wartości wszystkich otwartych pozycji na parze EUR/USD stanowią pozycje na spadek wartości euro wobec dolara.

Podłożem dla tych oczekiwań może być polityka monetarna w Strefy euro. Wczorajsze wypowiedzi oficjeli Europejskiego Banku Centralnego nie sugerują bowiem, iż w najbliższym czasie miałaby nastąpić oczekiwana przez część uczestników rynku zmiana retoryki EBC. Szef tej instytucji, Mario Draghi, w swojej wczorajszej wypowiedzi zakomunikował jednak wstrzemięźliwość w tej kwestii, ze względu na brak negatywnych efektów luźnej polityki pieniężnej w Eurolandzie.

Zachowanie pary EUR/USD może wpływać na wycenę polskiego złotego. Względem dolara nasza rodzima waluta notowana jest dziś najwyżej od 18 miesięcy. Kwotowany dziś poziom 3,7180 został pokonany przez USD/PLN w październiku 2015 r., a w kwietniu 2016 r. została podjęta nieudana próba ponownego zejścia poniżej tej granicy. Cena ta stanowi więc istotne wsparcie dla dolara i potrzebny byłby potężny impuls do jego definitywnego sforsowania. Jeżeli impuls ten wynikałby nie ze słabości dolara, lecz siły złotego, wówczas pokonane mogłoby również zostać wsparcie na parze EUR/PLN, blisko którego aktualnie para jest notowana.

Reklama

>>>Czytaj więcej: Rosjanie nie śmieją się tylko z Trumpa. Śmieją się z całej Ameryki

W atmosferze wysokiego apetytu na ryzykowne aktywa, takie jak waluty rynków wschodzących, kapitał do złotego mogłyby przyciągnąć pozytywne dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki. Dziś Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane dotyczące stopy bezrobocia. Prognozowany poziom 7,7% potwierdziłby dobre perspektywy dla polskiej gospodarki i wpisałby się w szereg pozytywnych dla Polski publikacji z ostatnich tygodni.


Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets