Jak informuje w czwartek słowacka agencja prasowa TASR, w złożonym w środę wniosku Cziżnar podkreślił, że reprezentowana w parlamencie LSNS swym programem i działalnością narusza konstytucję, prawo i porozumienia międzynarodowe. W opinii prokuratora generalnego celem tej partii politycznej jest obalenie obecnego demokratycznego ustroju Słowacji.

Rozwiązanie partii parlamentarnej byłoby na Słowacji wydarzeniem bez precedensu - podkreśla agencja dpa.

LSNS dostała się do słowackiego parlamentu w wyborach z 5 marca 2016 r. W 150-miejscowej Radzie Narodowej ma 14 deputowanych. W sondażach poparcia dla partii politycznych zajmuje obecnie trzecie miejsce.

Poprzedniczka utworzonej w 2010 roku LSNS - Słowacka Wspólnota - została zdelegalizowana przez Sąd Najwyższy w 2006 roku. Na jej czele stał obecny przywódca LSNS Marian Kotleba - odnotowuje TASR.

Z powodu swych publicznych enuncjacji Kotleba był kilkakrotnie pociągany do odpowiedzialności sądowej, ale za każdym razem postępowanie umarzano z braku dowodów winy. Ścigano go m.in. za to, że w 2009 roku podczas obchodów 70-lecia powstania prohitlerowskiego państwa słowackiego wzniósł okrzyk "Na straż!", będący w tym państwie oficjalnym pozdrowieniem, oraz za to, że obiecywał w propagandowej ulotce zlikwidowanie "niesprawiedliwego uprzywilejowywania nie tylko cygańskich pasożytów".

TASR informuje, że prokuratura generalna zbadała 170 oficjalnych wniosków o rozwiązanie LSNS przez Sąd Najwyższy. 9 maja premier Robert Fico wezwał organy ścigania do podjęcia działań w tej sprawie. Nawiązując do "demonstrowania ekstremizmu" przez LSNS, podkreślił, że "byłoby czymś bardzo, bardzo złym, gdybyśmy postrzegali to jako coś normalnego".

"To nie ma nic wspólnego z demokracją czy z wartościami i im wcześniej to powstrzymamy, tym lepiej dla kraju" - cytuje TASR premiera Fico. (PAP)