Dow Jones Industrial rośnie o 0,4 proc., S&P 500 zwyżkuje o 0,5 proc., Nasdaq Comp. rośnie o 0,7 proc.

DJI znajduje się w zasięgu ok. 20 pkt od rekordowego zamknięcia 21.115,55 pkt. z początku marca.

W ujęciu sektorowym wzrostom przewodziły firmy z branży dóbr wyższego rzędu oraz finansowe. Najmniej zyskiwał sektor paliwowy.

Do wzrostów na DJI przyczyniały się najmocniej notowania Boeinga i UnitedHealth.

Wzrostom na S&P 500 przewodził Best Buy, który zyskiwał nawet 18 proc. Sieć marketów z elektroniką zaraportowała 1,6-proc. wzrost sprzedaży porównywalnej z I kw., choć spodziewano się spadku tego wskaźnika.

Wyraźnie zyskiwały walory Netflixa. Analitycy Piper Jaffray podwyższyli cenę docelową spółki do 190 USD. W czwartek jeden walor Netflixa kosztował ok. 163 USD.

Pod kreskę zeszły notowania General Motors. W czwartek do amerykańskiego sądu wpłynął pozew zbiorowy przeciwko producentowi aut w sprawie instalowania w niektórych modelach samochodów GM oprogramowania pomagającego sztucznie poprawiać wyniki testów spalin.

Mimo wyższych od oczekiwań wyników kwartalnych pod kreską handlowane były walory HP, choć w handlu przedsesyjnym zwyżkowały nawet 9 proc.

W najbliższych dniach dojdzie do zmiany składu indeksu S&P 500. 2 czerwca Tegna oraz Cars.com zastąpią J.C. Penny oraz Time. 19 czerwca z indeksu spadnie Yahoo, a jego zmiennik zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.

W centrum uwagi rynków finansowych znajdowały się zapisy opublikowanego protokołu z majowego posiedzenia Fed.

Większość uczestników posiedzenia oceniło, że jeżeli dane z gospodarki będą zgodne z ich oczekiwaniami, "wkrótce" będzie właściwe poczynienie kolejnego kroku w kierunku zacieśnienia polityki monetarnej. W zgodnej ocenie rynku, takie sformułowanie raczej potwierdza scenariusz podwyżki na czerwcowym posiedzeniu Rezerwy, co jest w 100 proc. wyceniane przez rynek terminowy.

Uwagę zwraca również kwestia rozpoczęcie procesu ograniczania portfela aktywów Fed. Rezerwa poinformowała, iż ustali miesięczny limit papierów, z których środki nie będą reinwestowane w bilans. Co trzy miesiące limit będzie zwiększany do osiągnięcia docelowego poziomu. Ostateczne limity zostaną utrzymane, aż do normalizacji sumy bilansowej.

Dla rynków sygnały z protokołu okazały się gołębie. Inwestorzy zwrócili uwagę na odniesienia o uzależnieniu ścieżki podwyżek i redukcji bilansu od danych z realnej gospodarki. Zarysowany przez Rezerwę plan rolowania portfela aktywów zaskoczył rynki po pozytywnej stronie także z uwagi na swój stopniowy charakter - zaproponowane rozwiązanie zakłada rozłożenie normalizacji bilansu na kilka lat. Początkowo Fed prawdopodobnie zostawi limity rolowanych aktywów na niskim poziomie, by sprawdzić reakcję rynku.

Wydźwięk protokołu osłabił przejściowo amerykańską walutę. Kurs EUR/USD wzrósł do 1,125, lecz po południu spadł w okolice 1,122.

Dzień po publikacji minutek do najniższego w 2017 r. poziomu spadły długoterminowe stopy rynku hipotecznego. Stopa oprocentowania 30-letnich kredytów mieszkaniowych spadła poniżej 4 proc, do 3,95 proc.

Z danych makro w USA, liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła o 1 tys. do 234 tys. z 233 tys. tydzień wcześniej - poinformował Departament Pracy USA. Oczekiwano 238 tys. Czterotygodniowa średnia krocząca wskaźnika spadła w czwartek do najniższego od 44 lat poziomu.

Zapasy amerykańskich hurtowników w kwietniu spadły o 0,3 proc. w ujęciu mdm. Oczekiwano wzrostu o 0,2 proc. po zwyżce o 0,2 proc. mdm w marcu.

ROPA POD KRESKĄ, OPEC WYDŁUŻA CIĘCIA O 9 MIESIĘCY

Mimo napływających ze szczytu OPEC w Wiedniu informacji o wydłużeniu cięć dostaw ropy naftowej przez członków kartelu i pozostałych producentów surowca, notowania surowca wyraźnie zniżkują.

Ropa WTI na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku przed godz. 18.00 tanieje 1,9 proc. do 50,3 USD za baryłkę. Brent na ICE Futures zniżkuje o 1,7 proc. do 53 USD/b.

Kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się w czwartek w Wiedniu na wydłużenie cięć wydobycia ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. - poinformowali przedstawiciele Iranu. Porozumienie obowiązywać miało pierwotnie do końca czerwca.

Do porozumienia nie dołączą nowe kraje spoza OPEC, które nie są obecnie stroną umowy - informują źródła agencyjne.

Umowa ponownie nie będzie obowiązywać Libii i Nigerii, które nie będą musiały ograniczać wydobycia, a także Iranu, który ciągle ma zielone światło do zwiększenia wydobycia do 3,8 mln b/d - podali wcześniej delegaci OPEC.

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczenia wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d. Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys b/d.

W ciągu trzech tygodni, od dołka z początku kwietnia, ceny ropy na światowych rynkach wzrosły do początku czwartkowej sesji o ok. 17 proc.

OPEC przyjął w czwartek do swojego grona 14. członka - Gwineę Równikową - podają nieoficjalnie agencje.

FUNT TRACI PO WYLICZENIACH PKB ZA I KW.

Po ustanowieniu środsesyjnego szczytu w okolicach 1,30, GBP/USD zniżkuje o 0,4 proc. do 1,296. Rynki negatywnie zaskoczyło II wyliczenie PKB Wlk. Brytanii.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w I kw. o 0,2 proc. kdk. Wstępnie szacowano, że PKB w I kw. wzrósł o 0,3 proc. kdk, po wzroście w IV kw. o 0,7 proc.

W ujęciu rdr brytyjski PKB wzrósł o 2,0 proc. w I kw. - podali statystycy w danych. Tu szacowano, że PKB wzrósł o 2,1 proc. po wzroście w IV kw. 2016 r. o 1,9 proc. (PAP Biznes)