W trakcie wizyty Putina we Francji nie jest planowane podpisanie żadnych dokumentów; spotkanie prezydentów w Wersalu będzie miało charakter nieformalny i "dość szeroką agendę" - wyjaśnił Uszakow.

Rosja - jak powiedział przedstawiciel Kremla - nie jest zadowolona z obecnego stanu stosunków politycznych i handlowo-gospodarczych z Francją. W ciągu ostatnich trzech lat wartość wymiany handlowej między oboma krajami spadła z ponad 22 mld do ponad 13 mld dolarów.

Jak poinformował Uszakow, 29 maja najpierw odbędzie się spotkanie prezydentów w wąskim gronie, a potem w nieco szerszym - rozmowy w formie śniadania roboczego. Po wspólnej konferencji prasowej przywódcy zwiedzą w Wersalu wystawę poświęconą carowi Rosji Piotrowi I Wielkiemu. Putin na zakończenie wizyty odwiedzi otwarte w Paryżu jesienią zeszłego roku rosyjskie prawosławne centrum religijno-kulturalne.

Prezydencki doradca wyjaśnił również, że z inicjatywą spotkania wystąpił Macron w rozmowie telefonicznej z Putinem.

Pałac Elizejski potwierdził wizytę Putina 22 maja, informując, że okazją do niej będzie otwarcie w Wersalu wystawy poświęconej 300. rocznicy podróży Piotra I do Francji i ustanowienia stosunków dyplomatycznych między oboma państwami.

Jesienią zeszłego roku Putin miał we Francji spotkać się z ówczesnym prezydentem Francois Hollande'em, jednak odwołał wizytę. Według strony francuskiej powodem zmiany planów Putina była propozycja Francji, by spotkanie z Hollande'em dotyczyło tylko Syrii.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)