Jak ujawniła hiszpańska policja, większość substancji zarekwirowanych w budynku w miejscowości Benalmadena to produkty wytworzone w miejscowym laboratorium. Składniki do ich produkcji sprowadzano z Chin oraz Indii.

Według śledczych, zasięg wysyłki towarów pochodzących z odkrytego pod Malagą magazynu był bardzo duży: nielegalne laboratorium zaopatrywało klientów z Hiszpanii, Francji, Niemiec oraz Belgii.

Ze źródeł policyjnych wynika, że był to największy nielegalny magazyn środków dopingujących w Europie.

“Placówka specjalizowała się w wyrobie zakazanych w sporcie substancji, które oferowała zazwyczaj pod marką własną. Wewnątrz obiektu funkcjonariusze odkryli urządzenia do pakowania i etykietowania towarów” - ujawniła policja.

W trakcie poniedziałkowej akcji policja zatrzymała 14 członków gangu, który prowadził magazyn ze środkami dopingującymi i je dystrybuował. Wśród aresztowanych są m.in. znany kulturysta, szkoleniowiec, a także lekarz.

Policja zabezpieczyła również kwotę ponad 2 mln euro, która należała do grupy przestępczej, a także 2,7 kg kokainy oraz broń palną.

Według informacji Hiszpańskiej Agencji ds. Leków i Produktów Higieny (AEMPS) sprzedawane przez magazyn w Benalmadena produkty są niebezpieczne dla zdrowia i życia konsumentów, gdyż powstawały w domowych warunkach i nie przechodziły żadnej kontroli jakości.

Na trop hiszpańskiej grupy przestępczej natrafiono latem ub.r. we Francji. Poszukiwanie producenta nielegalnych substancji dla sportowców rozpoczęło się po przejęciu na lotnisku w Paryżu paczki zawierającej środki dopingujące. (PAP)