Bezprecedensowy wzrost cen w Egipcie trwa od listopada ub. roku, kiedy to władze uwolniły kurs funta egipskiego w ramach planu reform wymaganych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zamian za pakiet pomocowy wartości 12 mld dol.

Funt egipski, którego oficjalny kurs wynosił 8,8 za dolara amerykańskiego, gwałtownie osłabł. Obecnie za dolara płacić trzeba ponad 18 funtów. W kwietniu roczna inflacja sięgała 33 proc., a w przypadku artykułów spożywczych wyniosła nawet 44 proc.

By ulżyć części społeczeństwa, 1 lipca wraz z rozpoczęciem nowego roku podatkowego ma wejść w życie pakiet socjalny wartości 2,5 mld dol. - ogłosił w poniedziałek resort finansów.

Wyszczególniono, że pracownicy sektora publicznego dostaną podwyżki, a emerytury zostaną podwyższone o 15 proc., na czym skorzysta 10 mln osób. Zasiłki dla najuboższych zostaną podwyższone o 30 proc., co obejmie 1,7 mln rodzin. 15 mln rodzin ma skorzystać na obniżce podatków.

Na gorszą kondycję finansową Egipcjan wpłynęło nie tylko uwolnienie kursu narodowej waluty, ale także wprowadzony w ub. roku podatek VAT oraz zmniejszenie dotacji do paliw i elektryczności. Program reform ekonomicznych rządu pod presją MFW zakłada dalsze cięcia tych subwencji, ale nie ogłoszono jeszcze ich wysokości ani daty wprowadzenia.

Egipska gospodarka ucierpiała ze względu na falę dżihadystycznych zamachów terrorystycznych, które zniechęciły wiele osób od odwiedzenia Egiptu, gdzie turystyka jest ważnym sektorem gospodarki.

AP zwraca uwagę, że pakiet socjalny został ogłoszony na początku ramadanu, podczas którego pobożni muzułmanie poszczą za dnia, ale wieczory spędzają na ucztowaniu z rodziną i przyjaciółmi. Tradycyjnie większy popyt przyczynia się w tym okresie do odczuwalnego dla każdej rodziny wzrostu cen żywności.

>>> Czytaj też: Polska będzie produkować okręty podwodne? PGZ kupi Stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni