RN TXM liczy na zwiększenie obrotów grupy o połowę w ciągu 3 latWarszawa, 30.05.2017 (ISBnews) - TXM powinien zwiększyć obroty sprzedaży o połowę w ciągu najbliższych 3 lat, wynika z wypowiedzi p.o. prezesa i przewodniczącego rady nadzorczej TXM Bogusza Kruszewskiego. W przyszłym roku spółka chce powrócić do polityki dywidendowej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży TXM sięgnęły 377,83 mln zł w 2016 r. wobec 314,81 mln zł rok wcześniej.

"Nam zależy na zwiększeniu o połowę obrotów w ciągu 3 lat i zwiększeniu rentowności. Tego oczekujemy jako rada nadzorcza po nowym zarządzie" - powiedział Kruszewski podczas konferencji prasowej.

Według niego, brak było dowodów na to, że zarząd w poprzednim składzie byłby w stanie odwrócić negatywne trendy w sprzedaży, stąd decyzja o zmianie jej składu. "Po zawirowaniach z początku roku wrócimy na ścieżkę rozwoju. Import bezpośredni rośnie coraz szybciej i widzimy przestrzeń dla dalszego rozwoju TXM" - powiedział Kruszewski.

Wczoraj rada nadzorcza TXM odwołała obecny zarząd i powołała Tomasza Walusia na stanowisko prezesa zarządu (od 1 października 2017 r.), Krzysztofa Tomczyka na wiceprezesa ds. handlowych i Marcina Łużniaka na wiceprezesa ds. finansowych. Ponadto RN delegowała przewodniczącego rady nadzorczej Bogusza Kruszyńskiego do czasowego wykonywania czynności członka zarządu spółki na okres do 3 miesięcy od dnia delegowania, który będzie czasowo wykonywał czynności prezesa zarządu.

TXM odnotował 9,95 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2017 r. wobec 1,68 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 72,38 mln zł w I kw. 2017 r. wobec 71,03 mln zł rok wcześniej.

Spółka wyjaśniła w raporcie kwartalnym, że najistotniejszym czynnikiem, który w I kwartale 2017 r. najmocniej wpłynął na pogorszenie wyników spółki był brak wzrostu sprzedaży adekwatny do wzrostu powierzchni sklepów. Największy negatywny wpływ na brak zwiększenia sprzedaży miało nieprawidłowe zatowarowanie sklepów. Wynikało to przede wszystkim z błędów w działania nowego uruchomionego w lutym br. systemu SAP wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem klasy ERP.

Kruszewski poinformował podczas konferencji, że problemy z pełnym wdrożeniem systemu SAP wciąż odbijają się na wynikach.

"W wynikach z kwietniach i maja widzimy jeszcze ten negatywny wpływ związany z problemami wdrożenia SAP-a. Do końca II kw. rozwiążemy problemy z raportowaniem, więc nie widzę tutaj negatywnego wpływu na wyniki w dalszych okresach" - wskazał p.o. prezesa.

Według niego, nie działa m.in. sprawnie raportowanie, przez co nie wszystkie decyzje są podejmowane w oparciu o bieżące dane.

Wdrożenie systemu SAP w TXM rozpoczął się w lutym. "Brak wzrostu sprzedaży w I kw. nastąpił m.in. z powodu problemów z wdrożeniem SAP-a. Nie doceniliśmy skali komplikacji tego systemu i wdrożenie trwało znacznie dłużej. Poza tym nie można go było wdrożyć etapami, tylko od razu wszystkie elementy jednocześnie" - wyjaśnił Kruszewski.

Poinformował także, że podczas walnego akcjonariuszom zostanie rekomendowane przeznaczenie zysku za ubiegły rok na kapitał zapasowy.

"Zarząd TXM rekomendował akcjonariuszom, aby nie wypłacać dywidendy w obecnej sytuacji, ale nie zmienia to naszej polityki dywidendowej. W przyszłym roku jak najbardziej będziemy się dzielić zyskami z akcjonariuszami" - powiedział Kruszewski.

Zwrócił również uwagę, że systematycznie zwiększa się udział importu bezpośredniego, co pozytywnie wpływa na poziom osiąganej marży. Zwiększenie importu możliwe będzie dzięki podwyższeniu finansowania do maksymalnie 75 mln zł, poprzez m.in. zwiększenia limitów akredytywowych.

"Jesteśmy na finiszu rozmów w celu pozyskania finansowania na drugą połowę roku jak i połowę przyszłego. Teraz podpisaliśmy umowę z PKO BP, a z kolejnymi dwoma bankami kończymy rozmowy" - dodał.

TXM planuje 22-proc. udział towarów z importu w sprzedaży w 2017 r. Kruszewski podkreślił, że pełne wdrożenie systemu SAP pozwala TXM przeprowadzanie importu bezpośredniego już bez udziału Redanu - większościowego akcjonariusza spółki.

Grupa TXM jest właścicielem sieci TXM textilmarket - drugiej największej na polskim rynku sieci odzieżowych sklepów dyskontowych. Jego większościowym akcjonariuszem jest Redan. Spółka jest notowana na GPW od grudnia 2016 r.

(ISBnews)