KNF podtrzymuje, że oczekuje debiutu Raiffeisen Bank Polska na GPW do 30 VI br.Warszawa, 31.05.2017 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podtrzymuje, iż oczekuje od Raiffeisen Bank International (RBI) przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej (IPO) Raiffeisen Bank Polska (RBPL) na warszawskiej giełdzie do 30 czerwca br., podał KNF.

"Komisja zapoznała się z informacją związaną ze stanem realizacji zobowiązania inwestorskiego Raiffeisen Bank International AG ( RBI) dotyczącego pierwszej oferty publicznej Raiffeisen Bank Polska S.A. (RBPL). RBI zobowiązany jest obecnie przeprowadzić IPO RBPL w terminie do dnia 30 czerwca 2017 r., przy czym płynność akcji (free-float) będzie utrzymywana na poziomie co najmniej 15%" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie zgodnie z zobowiązaniem RBI, do 30 czerwca 2018 r. do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) mają zostać wprowadzone akcje samego RBI, podano także.

Komisja wskazała także, że w przypadku, gdyby rada nadzorcza RBI nie zatwierdziła notowania akcji RBI na GPW, poziom płynności akcji RBPL powinien zostać zwiększony do co najmniej 25%.

"Prospekt emisyjny RBPL został złożony w Urzędzie KNF w dniu 12 kwietnia 2017 r. i jest przedmiotem oceny i analizy" - podsumowano w informacji.

Wcześniej w tym tygodniu agencja Bloomberg podała, powołując się na nieoficjalne informacje, że RBI chciało przesunąć termin debiutu RBP.

W marcu RBI informował, że przygotowania do pierwotnej oferty publicznej i debiutu Raiffeisen Bank Polska na GPW rozpoczęły się w styczniu br.

W grudniu ub. roku Alior Bank informował, że nie porozumiał się z RBI w sprawie zbycia wydzielonej Podstawowej Działalności Raiffeisen Bank Polska na rzecz Aliora i zakończył negocjacje w tej sprawie.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A. Aktywa razem banku wyniosły 50,55 mld zł na koniec I kw. 2017 r. wobec 53,26 mld na koniec 2016 r.

(ISBnews)