Jak zaznaczyła, chodzi też o obronę "równych praw naszych obywateli i przedsiębiorców na wspólnym rynku". Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Słowacji Robertem Fico Szydło podkreśliła też strategiczny charakter relacji Polski i Słowacji.

Poinformowała, że z premierem Fico zgodzili, iż kontynuowane będą spotkania w formule konsultacji międzyrządowych, które "są okazją do omówienia wielu konkretnych kwestii".

"W trakcie dzisiejszych spotkań podsumowaliśmy wiele naszych dokonań i wspólnych zamierzeń, m.in. w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, infrastruktury transportowej, gospodarki, bezpieczeństwa i obrony, ochrony środowiska, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, polityki społecznej oraz turystyki" - mówiła polska premier.

Zaznaczyła, że przed Polską i Słowacją jest konieczność kontynuowania inwestycji służących stworzeniu nowoczesnego polsko-słowackiego systemu transportowego oraz budowy połączenia gazowego Polska-Słowacja, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.

Jak podkreśliła, "z prawdziwą satysfakcją" szefowie rządów Polski i Słowacji przyjęli ponad 100 mln euro dofinansowania prac budowlanych przez UE. (PAP)

msom/ par/