Podczas pierwszej operacji 4 maja skonfiskowano 2,4 tony kokainy na pokładzie innego statku pod wenezuelska banderą na Atlantyku i aresztowano siedmiu członków wenezuelskiej załogi.

"W ramach tego samego dochodzenia okazało się, że handlarze narkotyków mają drugi jacht z dużą ilością narkotyków przeznaczonych na rynek hiszpański i europejski" - podało w komunikacie ministerstwo.

Jacht został przechwycony 4 czerwca na wodach międzynarodowych Atlantyku, około 1300 km od Wysp Kanaryjskich, kiedy kierował się w stronę Hiszpanii - powiedział AFP rzecznik hiszpańskiej policji.

Według hiszpańskiego ministerstwa w operacji współpracowały amerykańska agencja antynarkotykowa (DEA) oraz brytyjska agencja ds. walki z przestępczością (NCA).

Skonfiskowany ładunek należał do mającej siedzibę w Kolumbii sieci handlu narkotykami, która próbowała przemycić go dla hiszpańskiej organizacji.

W ostatniej operacji kokaina była umieszczona w 40 skrzynkach "połączonych ze sobą drutem i umocowanych do dwóch kotwic" - podało ministerstwo.

Dwóch członków załogi, którzy próbowali wrzucić ładunek do morza, zostało zatrzymanych wraz z czterema innymi osobami na pokładzie. Natomiast w Wenezueli aresztowano siódmą osobę, bezpośrednio związaną z wysyłką narkotyków i finansowaniem przemytu - dodano w komunikacie. (PAP)