Na rynkach słabnie fala wyprzedaż spółek technologicznych, zapoczątkowana w piątek za Oceanem.

Zanotowana podczas poprzednich sesji nagła zniżka wycen firm z sektora IT, które wcześniej w tym roku pomogły w wywindowaniu globalnych indeksów do bardzo wysokich poziomów, zdezorientowała wielu inwestorów.

Teraz pozostaje pytanie - czy te spadki notowań oznaczały jedynie chwilową przerwę czy bardziej fundamentalne "pęknięcie" rynku byka na amerykańskich giełdach papierów wartościowych.

Analitycy wskazują, że utrzymuje się niepewność związana z Waszyngtonem i Londynem.

We wtorek w USA będzie zeznawał minister sprawiedliwości i zarazem prokurator generalny Jeff Sessions. Brytyjska premier Theresa May dostała mandat do rządzenia. Coraz bliżej decyzji Fed w sprawie polityki monetarnej w USA.

SESSIONS NA TEMAT: ADMINISTRACJA TRUMPA - ROSJA

Minister sprawiedliwości i zarazem prokurator generalny USA Jeff Sessions będzie we wtorek zeznawał przed senacką komisją ds. wywiadu w sprawie domniemanych powiązań administracji Donalda Trumpa z Rosją oraz wpływem Moskwy na wybory prezydenckie.

Przesłuchanie będzie miało charakter otwarty.

W poniedziałek Jeff Sessions oświadczył, że zamierza we wtorek wystąpić przed senacką komisją ds. wywiadu, by odnieść się do niektórych kwestii poruszonych podczas przesłuchania byłego szefa FBI Jamesa Comeya w miniony czwartek.

Comey zeznał wówczas, że FBI spodziewało się "z różnych przyczyn", iż prokurator generalny odsunie się od prowadzonego śledztwa dotyczącego Rosji oraz dodał, że nie może ich podać na przesłuchaniu otwartym dla publiczności.

W trakcie kampanii prezydenckiej Sessions był jednym z pierwszych Republikanów, którzy oficjalnie wyrazili poparcie dla Trumpa. Jest on jednym z najwierniejszych sojuszników prezydenta USA.

MAY DOSTAŁA MANDAT - DO RZĄDZENIA

Brytyjska premier Theresa May zaakceptowała w poniedziałek podczas spotkania z posłami Partii Konserwatywnej, że ponosi odpowiedzialność za utratę bezpośredniej większości w Izbie Gmin. "To ja wpędziłam nas w kłopoty i to ja nas z nich wyciągnę" - zapewniła.

W skład komitetu 1922, z którym spotkała się May, wchodzą szeregowi posłowie Partii Konserwatywnej (tzw. backbenchers, czyli z tylnych ław) wśród których May próbowała odzyskać nadwerężone słabym wynikiem wyborczym zaufanie i uzyskać niezbędne poparcie dla swojego rządu.

Zarówno na początku, jak i na koniec spotkania May została nagrodzona głośnym uderzaniem ręką w stół, co jest symbolem poparcia ze strony posłów.

Zgodnie z relacjami posłów May miała uzyskać "pełne poparcie" dla pozostania na stanowisku, pomimo tego, że aż 48 proc. Brytyjczyków oczekiwałoby jej rezygnacji. Szefowa rządu miała powiedzieć, że jest gotowa stać na czele rządu "tak długo, jak będziecie chcieli".

Rządząca krajem od 2010 roku Partia Konserwatywna straciła w czwartkowych wyborach bezwzględną większość w Izbie Gmin (ma 318 posłów wobec wymaganych do większości 326) i prowadzi rozmowy w sprawie poparcia administracji przez północnoirlandzką Partię Demokratycznych Unionistów (DUP), która uzyskała 10 mandatów.

Brytyjska premier Theresa May przeprowadziła w niedzielę rekonstrukcję rządu.

ŚRODA CORAZ BLIŻEJ

W środę kończy się dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Rynek terminowy w 100 proc. wycenia możliwość podwyżki stóp procentowych na tym spotkaniu przez Fed.

Ważna dla rynków będzie ocena stanu amerykańskiej gospodarki, z której w ostatnim czasie dochodzą sygnały spowolnienia. Istotne będą też perspektywy ewentualnej kolejnej podwyżki stóp procentowych w tym roku.

Fed przedstawi w środę nowe, kwartalne projekcje makroekonomiczne. W centrum uwagi znajdzie się "wykres kropkowy" (dot-plot) z medianą projekcji poziomu stóp procentowych członków FOMC (Federalny Komitet Otwartego Rynku) na koniec roku.

W marcu większość bankierów z Fed oczekiwała w trzech podwyżek stóp procentowych rocznie w 2017 i 2018 r.

Inwestorzy czekać będą też na sygnały Fed dotyczące redukcji sumy bilansowej.

A JUŻ WE WTOREK ZEW

Wkrótce gracze rynkowi poznają wskaźnik ZEW w Niemczech w VI - o godz. 11.00.

Ekonomiści spodziewają się poprawy zaufania niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych i wzrostu indeksu do 21,7 pkt. z 20,6 pkt. w maju.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.15

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3555,56 0,33 0,04
DAX Niemcy 12741,42 0,40 0,40
FTSE 100 W.Brytania 7526,00 0,19 0,01
CAC 40 Francja 5256,22 0,30 -0,25
IBEX 35 Hiszpania 10875,00 0,30 -0,04
FTSE MIB Włochy 21010,89 0,48 1,21

(PAP Biznes)