Ostrów Wlkp. znalazł się wśród trzech miast w Polsce, obok Oławy i Gliwic, w pilotażowym programie Polskiej Izby Magazynowania Energii. „Ostrowski projekt wybraliśmy spośród złożonych przez 13 miast. Jednym z kryteriów wyboru partnerów było to, co już na danym terenie zostało zrobione w dziedzinie samowystarczalności energetycznej, ale równie ważne było dla nas podejście władz samorządowych, gdyż musi być w tym obszarze pełne zrozumienie i współpraca” - powiedział prezes Izby Krzysztof Kochanowski.

Dodał, że w Polsce jeszcze nikt nie uruchomił w pełni działającego klastra, więc „będzie to spore wyzwanie, ale i duża szansa dla Ostrowa” - powiedział Kochanowski.

W tym celu wcześniej z inicjatywy Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. w Ostrowie Wielkopolskim powstał Ostrowski Klaster Energetyczny.

„To jest spółdzielnia energetyczna, która będzie zrzeszać lokalnych producentów, dystrybutorów oraz odbiorców energii. Celem jest lokalny handel energią elektryczną z pominięciem wysokich opłat przesyłowych” - powiedziała PAP prezydent Ostrowa Beata Klimek.

Reklama

Prezes Centrum Rozwoju Komunalnego Marek Kolasiński wskazał, że obecnie odbiorcy płacą stosunkowo wysoką cenę za energię elektryczną, podczas gdy przedsiębiorcy, którzy ją produkują, odsprzedają prąd zakładom energetycznym za bardzo niską kwotę. „Idea klastra polega na tym, by móc pominąć pośrednika i zaopatrywać się w prąd „u siebie” - powiedział Kolasiński.

Swój akces do udziału w OKE zgłosiło już 50 podmiotów z terenu Ostrowa oraz regionu. Największym lokalnym producentem energii elektrycznej w Ostrowie jest obecnie Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, który produkuje ją nie tylko na potrzeby własne, ale także dostarcza do dużych zakładów produkcyjnych. Z energii tej będzie korzystał także Miejski Zakład Komunikacji, który tzw. „zieloną energią” wyprodukowaną przez OZC będzie ładował autobusy elektryczne.

„Zależy nam, aby maksymalnie zwiększyć produkcję energii na terenie miasta poprzez rozbudowę elementów wytwórczych oraz sieci dystrybucyjnej” - powiedział prezes Kolasiński. Jak dodał, dzięki temu pieniądze za energię będą pozostawać w Ostrowie.

„Planujemy między innymi uruchomienie produkcji energii z biogazu przy sortowni śmieci, mamy też gotową dużą koncepcję budowy farmy fotowoltaicznej” - powiedział Kolasiński.

Program rozpocznie się od opracowania studium wykonalności, określenia procesu i czasu inwestycyjnego. Powołanie Ostrowskiego Klastra Energetycznego i udział w programie pilotażowym to dla Ostrowa także szansa na dodatkowe pieniądze unijne związane z wdrażaniem nowych technologii. Pierwsza pula pieniędzy ma zostać rozdysponowana jesienią 2017 roku.

„Dla mnie jako prezydenta miasta najważniejsze jest to, że pieniądze dziś wydawane na energię elektryczną trafiają do firm zewnętrznych. Po uruchomieniu klastra energetycznego część z tych pieniędzy pozostanie w Ostrowie Wielkopolskim i będziemy mogli przeznaczać je na kolejne inwestycje i rozwój naszego miasta” - powiedziała Klimek.