Zmiany w trasach i postojach prywatnych przewoźników miały wejść w życie w sobotę 17 czerwca, w dniu rozpoczęcia przebudowy ulicy Basztowej. W związku z tym remontem ruch w mieście będzie znacznie utrudniony, tymczasowo zostaną zmienione trasy autobusów i tramwajów komunikacji miejskiej. Jednak zmiany tras prywatnych busów mają obowiązywać na stałe. „Naszą intencją jest, żeby tak było na stałe” – powiedział PAP Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Zgodnie z planami ZIKiT busy nie będą mogły wjeżdżać na ulice Ogrodową, Pawią, Worcella (w okolicach Dworca Głównego) i będą miały ograniczone postoje na Alejach Trzech Wieszczów. Ma to zapobiec korkom i udrożnić ruch w tych miejscach.

W związku z takimi planami prywatni przewoźnicy zapowiedzieli na sobotę 17 czerwca strajk. W wyniku piątkowych rozmów z ZIKiT protest został odwołany.

„Do końca miesiąca został przesunięty termin wprowadzenia znaków zakazu, ale chcielibyśmy ten termin maksymalnie przedłużyć” – powiedział PAP po spotkaniu przewoźników z ZIKiT Dariusz Tarnawski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Osobowych.

Zgodnie z piątkowymi ustaleniami prywatni przewoźnicy do końca czerwca (termin ważności biletów okresowych) będą mogli jeździć ulicami Ogrodową, Pawią i Worcella. ZIKiT wycofał się też z ograniczeń na Alejach Trzech Wieszczów (na dotychczasowych przystankach na Alejach Trzech Wieszczów busy będą mogły się zatrzymywać do końca roku).

Jak poinformował rzecznik ZIKiT, prywatni przewoźnicy do dwóch tygodni powinni zgłosić do ZIKiT propozycje nowych tras i przystanków. „Są jakieś alternatywy, ale za wcześnie by o nich mówić” – powiedział Tarnawski.

Kolejne spotkanie właścicieli busów i ZIKiT odbędzie się 6 lipca. „Przedyskutujemy jak przewoźnicy funkcjonowali w okresie od 1 do 5 lipca i ustalimy, czy proponowane zmiany będą miały trwały charakter” – wyjaśnił rzecznik ZIKiT, a odnosząc się do Alej Trzech Wieszczów powiedział, że w przyszłości ZIKiT będzie chciał, by prywatni przewoźnicy sami zaproponowali miejsca postojowe na tej trasie.

Tarnawski zapowiedział, że Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Osobowych będzie dążyło, by do ponownego spotkania z ZIKiT doszło jeszcze w przyszłym tygodniu. „Chcielibyśmy się spotkać także z radnymi oraz z panem prezydentem Krakowa” – dodał.

Właściciele busów uważają, że plany ZIKiT są niesprawiedliwe. „To próba eliminacji prywatnych przewoźników z ulic Ogrodowej, Pawiej i Worcella” – podkreślił Tarnawski i zaznaczył, że pojazdy na tych ulicach nie utrudniają ruchu.

Przebudowa ul. Basztowej w Krakowie rozpocznie się w sobotę i potrwa pół roku. W pierwszym etapie prac do 31 sierpnia zamknięte będzie skrzyżowanie ulic Lubicz, Westerplatte i Pawiej przy Dworcu Głównym. (PAP)