Marine Harvest otwiera centrum wsparcia biznesowego w Gdańsku, zatrudni 100 osóbWarszawa, 20.06.2017 (ISBnews) - Marine Harvest ASA - największy na świecie producent łososia atlantyckiego i wiodący dostawca produktów z ryb i owoców morza - otwiera w Gdańsku centrum wsparcia biznesowego, podała Agencja Rozwoju Pomorza. Norweski inwestor planuje zatrudnić 100 osób.

"Oferując produkty na ponad 70 rynkach na całym świecie, zaspokajamy 1/5 globalnego zapotrzebowania na łososia. To wszystko czyni nas liderem w branży. Aby dostarczać produkty najwyższej jakości, nieustannie inwestujemy ogromne środki w badania, rozwój nowych technologii oraz w udoskonalanie procesu hodowli i przetwórstwa łososi atlantyckich. Działając od ponad pół wieku, jesteśmy jedyną firmą na świecie mogącą szczycić się posiadaniem pełnej kontroli nad łańcuchem wartości: od momentu produkcji karmy, poprzez hodowlę, przetwórstwo, po dostarczanie produktów do klientów" - powiedział dyrektor sprzedaży John-Paul McGinley, cytowany w komunikacie.

Marine Harvest ASA swoje działania w Polsce rozpoczynała kilka lat temu od kooperacji z polskimi firmami z branży przetwórstwa łososia atlantyckiego. Od 2012 roku firma jest właścicielem firmy Morpol - największego i jednego z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa łososia na świecie. Obecnie na Pomorzu zlokalizowane są trzy fabryki, największa z nich w Duninowie koło Ustki, kolejne w Strzelinie i w Lęborku. W Trójmieście swoją siedzibę ma spółka dystrybucyjna, odpowiedzialna za sprzedaż na terenie Polski, a także dział kontrolingu grupowego i konsolidacji. We wszystkich pomorskich lokalizacjach firma zatrudnia już ponad 4 tys. pracowników, przypomniano.

"W Gdańsku utworzone zostanie centrum wsparcia biznesowego dla części spółek grupy kapitałowej wchodzącej w skład Marine Harvest ASA. Głównym obszarem działalności będą procesy księgowe oraz wsparcie IT. Ponadto w nowej siedzibie będzie znajdował się dział sprzedaży obsługujący rynek polski i niemiecki. Będziemy szukać osób ze zróżnicowanymi kompetencjami, zarówno doświadczonych pracowników, którzy będą kierować zespołem, jak i osób rozpoczynających swoją karierę zawodową" - dodał dyrektor finansowy Piotr Kapinos.

W pierwszej fazie rozwoju centrum procesy księgowe będzie obsługiwało ok. 30-40 pracowników, jednak docelowo firma planuje zatrudnić ok. 100 osób, podano także.

Od samego początku inwestycja wspierana była przez inicjatywę Invest in Pomerania, której koordynatorem jest Agencja Rozwoju Pomorza S.A.

Marine Harvest ASA jest największym na święcie producentem łososia atlantyckiego i wiodącym dostawcą produktów z ryb i owoców morza. Historia firmy sięga 1965 roku, kiedy założono pierwsze farmy łososia atlantyckiego w Norwegii. Dzisiaj Marine Harvest jest grupą kapitałową, która w 2016 roku wypracowała EBIT na poziomie 991 mln euro, zatrudnia ponad 12 tys. pracowników i posiada placówki w 24 krajach świata.

Invest in Pomerania to regionalna inicjatywa, która w oparciu o zasadę non-profit pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Koordynatorem tych działań jest Agencja Rozwoju Pomorza. Invest in Pomerania oferuje szerokie wsparcie podczas procesu inwestycyjnego, a także kompleksową opiekę poinwestycyjną. Całość systemu opiera się na zasadzie One-Stop.

(ISBnews)