Z informacji dla senackich komisji środowiska oraz gospodarki narodowej i innowacyjności na temat funkcjonowania ustawy o OZE wynika, że 31 marca 2017 r. moc zainstalowana lądowych elektrowni wiatrowych w Polsce wynosiła 5,8 GW, o 213 MW przekraczając prognozę. W stosunku do II kwartału 2016 r. przybyły 153 MW.

ME poinformowało również, że w ciągu całego 2016 r. wzrost łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej poszczególnych rodzajów instalacji OZE wyniósł o 1,445 GW. Z tego 1,22 GW przypadło na energetykę wiatrową.

Resort ocenił też, że dzięki zmianie ustawy z 2016 r. nastąpiło przyspieszenie rozwoju energetyki rozproszonej, w tym prosumenckiej. W Polsce do końca 2016 r. zainstalowano 17 tys. 545 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 192,82 MW. Z tego znacząca większość - 17 tys. 72 systemy o łącznej mocy 93,72 MW to instalacje prosumenckie, niewymagające koncesji na produkcję energii elektrycznej, a jedynie zgłoszenia o przyłączeniu do sieci. ME podkreśliło, że priorytetem jest dalsze wzmacnianie rozwoju energetyki rozproszonej.

Jako inne priorytety resort wskazał rozbudowę sieci ciepłowniczej oraz przyłączanie do niej nowych odbiorców, wypracowanie rozwiązań promujących rozwój instalacji kogeneracyjnych, rozwój innowacyjnych technologii i wdrażanie rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną i ekonomiczną rozproszonych źródeł energii, rozwój klastrów energii oraz zwiększenie inwestycji w niewielkie (do 1 MW) źródła energii.(PAP)

Reklama