W ostatnie wakacje Itaka poinformowała, że kupuje czeski Cedok. Nie minął rok i największy touroperator w Polsce ogłasza kolejną akwizycję. Spółka, która w ubiegłym roku miała niemal 1,8 mld zł przychodów, podpisała umowę w sprawie zakupu całego pakietu akcji spółki Novaturas, lidera w krajach bałtyckich - pisze "PB".

Itaka nie podaje na razie wartości transakcji. Akcje chce odkupić od Polish Enterprise Fund VI oraz trzech mniejszych udziałowców. W 2007 r. fundusz zarządzany przez Enterprise Investors kupił 71 proc. akcji za 40 mln euro.

"Czekamy na zgodę litewskiego urzędu antymonopolowego, który ma 30 dni na wydanie decyzji" - mówi Piotr Henicz, wiceprezes Itaki.

W 2016 r. Novaturas miał 104 mln euro przychodów. Firma sprzedaje pakiety wakacyjne, wycieczki objazdowe do wszystkich popularnych miejsc wypoczynku (Turcji, Hiszpanii, Grecji i na Wyspy Kanaryjskie) oraz wyjazdy narciarskie do Włoch i Francji - czytamy w gazecie.

"Firma świetnie prosperuje, dlatego nie planujemy jakichkolwiek zmian personalnych. Itaka od lat sprzedaje z dużym powodzeniem na Litwie, gdzie mamy sieć agencyjną i salon. Novaturas to duży operator z własnym dobrym produktem. Dlatego synergię widzimy w tworzeniu produktu czy wspólnym kontraktowaniu, a nie w sprzedaży naszej oferty" - mówi Piotr Henicz.

Gdy Itaka poinformowała o zakupie Cedoka, za którego miała - według czeskich mediów - zapłacić 80 mln zł, zapowiadała kolejne akwizycje. Nic jednak nie wskazuje, że podobnie będzie teraz. "Nie ma już innych podmiotów, którymi jesteśmy zainteresowani. Do tej transakcji przygotowywaliśmy się ponad rok" - powiedział "Pulsowi Biznesu" wiceprezes Itaki. (PAP)