"Kanclerz Kohl był wielkim człowiekiem i politykiem, który wpłynął na kształt współczesnej Europy w tym relacji polsko-niemieckich opartych na wzajemnym szacunku i potrzebnym partnerstwie" - powiedział PAP prezydent Duda.

Uroczystość żałobna w PE rozpocznie się o godz. 11. Na liście mówców znajdują się kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także prezydent Francji Emmanuel Macron i b. prezydent USA, Bill Clinton.

Po dwugodzinnej ceremonii, określanej jako europejski akt żałobny, trumna z ciałem Kohla zostanie przewieziona śmigłowcem ze Strasburga do Ludwigshafen, a następnie przetransportowana statkiem do Spiry, gdzie późnym popołudniem w katedrze zostanie odprawiona msza żałobna. Potem nastąpi pochówek na cmentarzu w Spirze.

Helmut Kohl, sprawujący urząd kanclerza Niemiec nieprzerwanie od 1982 do 1998 roku, zmarł 16 czerwca po długiej chorobie w swym domu w wieku 87 lat.

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)