Reprezentujący cztery rodzaje wojsk żołnierze z batalionu wartowniczego Bundeswehry umieścili trumnę przykrytą kirem z godłem państwowym Niemiec na katafalku ustawionym na pokładzie statku, który odpłynął następnie w górę Renu.

Wcześniej kondukt żałobny przejechał przez rodzinne miasto kanclerza - Ludwigshafen w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Helmut Kohl urodził się tutaj 3 kwietnia 1930 roku, zmarł w tym samym mieście, w swoim domu w dzielnicy Oggersheim 16 czerwca.

Na ulicy na kondukt czekało kilkuset mieszkańców Ludwigshafen. Kolumna samochodów przejechała szybko przez miasto; w wypowiedziach dla telewizji kilka osób wyraziło swoje niezadowolenie z powodu braku możliwości pożegnania krajana.

Trumna została przetransportowana do Ludwigshafen ze Strasburga, gdzie przed południem odbyła się europejska ceremonia żałobna.

Wieczorem w romańskiej katedrze w Spirze, ulubionej świątyni Kohla, wykonane zostanie requiem pontyfikalne. Na placu przed katedrą odbędzie się pożegnanie zmarłego z udziałem wojska.

Kohl spocznie zgodnie ze swą wolą na cmentarzu w Spirze, a nie w grobie rodzinnym w Ludwigshafen, gdzie pochowana jest jego pierwsza żona Hannelore, zmarła w 2001 roku śmiercią samobójczą. Najstarszy syn Kohla Walter zapowiedział, że z tego powodu nie weźmie udziału w pogrzebie. Ostry konflikt pomiędzy nim a Maike Kohl-Richter, wdową po byłym kanclerzu, zakłócił przygotowania do pogrzebu.

Stanowisko kanclerza Helmut Kohl piastował przez 16 lat - od 1982 do 1998 roku. Polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) był najdłużej urzędującym szefem rządu w historii RFN. (PAP)