Podczas sobotniego kongresu PiS i Zjednoczonej Prawicy Kaczyński stwierdził, że jeśli chodzi o rząd, to jest potrzeba "pełnego wyklarowania kierownictwa ekonomicznego rządu". Jego zdaniem, trzeba "odróżnić ogólne przywództwo polityczne" premier od kierownictwa ekonomicznego, które - jak stwierdził prezes PiS - "wymaga po prostu innych kwalifikacji".

"I tutaj ten proces, który w ogóle przebiegał z pewnego rodzaju kłopotami, nie jest jeszcze do końca - przynajmniej dla mnie, obserwatora z zewnątrz, ale takiego z bliska - zakończony. I tutaj bardzo bym chciał, żeby ten proces się zakończył i sądzę, że to powinno być powszechne przekonanie" - mówił Kaczyński.

Do sprawy odniósł się w rozmowie z PAP Morawiecki. "Będę rozmawiał z panem prezesem Kaczyńskim i z panią premier w sprawie tego, jak te mechanizmy ułożyć i usprawnić; jak one powinny być poukładane" – powiedział Morawiecki po zakończeniu sobotniego kongresu.

Dopytywany, czy zapowiedź Kaczyńskiego oznacza, że zmienić się może struktura resortów, Morawiecki stwierdził: "nie sądzę, aby była tutaj jakakolwiek zapowiedź tego typu zmian". "Raczej ja czytam to tak, że pan prezes Kaczyński ma na myśli Komitet Ekonomiczny, czyli bezpośrednio odnosił się do ciała, które już istnieje - jak zrobić, żeby to jeszcze sprawniej działało" – powiedział Morawiecki. (PAP)