Jak poinformowała agencja Xinhua, słowa prezydenta padły podczas wywiadu dla rosyjskich mediów. Xi stwierdził, że oba kraje są dla siebie najbardziej wiarygodnymi partnerami strategicznymi. Według przywódcy Chin z Rosją zostało zbudowane polityczne i strategiczne partnerstwo na wysokim poziomie, a oba państwa całkowicie rozwiązały spory terytorialne. Xi nazwał liczącą 4300 km chińsko-rosyjską granicę "łącznikiem przyjaźni między narodami".

"Prezydent Rosji Władimir Putin i ja zbudowaliśmy dobre relacje do współpracy i bliską osobistą przyjaźń" - dodał prezydent Xi. "Rozpocznę państwową wizytę w Rosji na zaproszenie prezydenta Putina. Wierzę, że wizyta przyniesie nowy impet w rozwoju chińsko-rosyjskich stosunków" - powiedział prezydent Chin, podkreślając również wagę dotychczasowej współpracy Moskwy i Pekinu w zakresie energetyki, handlu, inwestycji, nowych technologii, finansów, infrastruktury, rolnictwa oraz na polu wspólnym dla inicjatywy "Pasa i Szlaku" i Ekonomicznej Unii Euroazjatyckiej. "Szybko rosnąca, pragmatyczna współpraca stała się lokomotywą w ciągłym rozwoju chińsko-rosyjskich stosunków" - podsumował Xi Jinping.

Prezydent Chin podkreślił znaczenie współpracy z Rosją w zakresie działań antyterrorystycznych, które jego zdaniem wyznaczają model do naśladowania dla reszty świata.

Xi Jinping nawiązał także do kwestii systemu bezpieczeństwa THAAD rozmieszczanego przez amerykańską armię na terenie południowokoreańskiej bazy w Seongju. Zadaniem THAAD jest obrona Korei Płd. przed ewentualnym atakiem rakietowym ze strony Korei Płn., jednak Pekin obawia się nadmiernej inwigilacji swoich granic ze strony sprzętu radarowego. Prezydent nazwał THAAD zagrożeniem regionalnej równowagi strategicznej i stwierdził, że Chiny są w ciągłym kontakcie z Rosją w tej kwestii. Jego zdaniem oba kraje mają podobne poglądy na konsekwencje wynikające z rozmieszczenia THAAD i równie mocno są przeciwne jego instalacji w Korei Płd. Xi podkreślił, że w razie potrzeby Rosja i Chiny podejmą odpowiednie środki, zarówno pojedynczo, jak i wspólnie, by ochronić swoje krajowe interesy, bezpieczeństwo i stabilność na drodze dialogu oraz konsultacji. Prezydent powtórzył wolę Pekinu o denuklearyzacji Pjongjangu, proponując podwójny mechanizm oparty na jednoczesnej demilitaryzacji oraz procesie pokojowym.

Przed wylotem do Rosji i na szczyt przywódców G20 odbywający się w niemieckim Hamburgu prezydent Chin wyraził nadzieję, że członkowie grupy będą kontynuować współpracę opartą na zasadzie obopólnych korzyści (zasada "win-win cooperation", na którą często powołuje się w swoich wystąpieniach Xi Jinping). Szczyt G20 odbędzie się w dniach 7 i 8 lipca.

Rosyjskie media informują o zaplanowanym na poniedziałek wieczór nieformalnym spotkaniu prezydenta Rosji z przywódcą Chin. Podczas dwudniowej wizyty w Rosji 3 i 4 lipca oba kraje mają podpisać umowy handlowe opiewające na 10 mld dolarów. Chińskie media podkreślają, że Xi Jinping spotka się z Putinem po raz trzeci w br., poprzednio przywódcy rozmawiali w połowie maja podczas pekińskiego szczytu "Pasa i Szlaku" oraz na początku czerwca w kazachskiej Astanie na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

>>> Czytaj też: Rosja zamknie rezydencję ambasadora USA w Moskwie? "Nasza cierpliwość się wyczerpuje"