Bułgarska kandydatka do Komisji była 20 czerwca przesłuchiwana przez komisje przemysłu, badań naukowych i energii, kultury, prawną, wolności obywatelskich oraz rynku wewnętrznego PE. Wówczas nie zapadły jednak żadne decyzje. We wtorek na posiedzeniu plenarnym w tajnym głosowaniu poparło ją 517 europosłów, 77 było przeciw, a 89 wstrzymało się od głosu.

Bułgaria od stycznia br. nie miała komisarza, gdyż wiceprzewodnicząca KE z tego kraju Kristalina Georgiewa, która odpowiadała za budżet i zasoby ludzkie, z początkiem roku przeszła do Banku Światowego. Jej tekę przejął Niemiec Gunther Oettinger, który z kolei zwolnił stanowisko komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.

Nowa komisarz będzie w głównej mierze odpowiadała za wdrażanie strategii jednolitego rynku cyfrowego, zajmowała się prawem autorskim w obszarze cyfrowym oraz innowacjami.

Gabriel zasiada w Parlamencie Europejskim od 2009 r. jako europosłanka chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej. Wicepremier Bułgarii i szefowa MSZ Ekaterina Zachariewa ogłaszając jej kandydaturę w maju, mówiła, że została ona uzgodniona z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Caludem Junckerem.

Gratulacje dla Gabriel po głosowaniu złożył m.in. szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber oraz szef komisji przemysłu i badań Jerzy Buzek.

Wprawdzie Parlament Europejski nie ma możliwości odrzucenia pojedynczego komisarza przy powoływaniu Komisji, jednak negatywna opinia w sprawie któregoś z kandydatów może doprowadzić do jego wymiany. (PAP)