O sprawie informuje serwis independent.co.uk.

Chodzi o Dominica Cummingsa, dyrektora kampanii “Głosuj za Brexitem” (Vote Leave), który przeprowadzenie referendum bez wcześniejszej próby uzyskania koncesji od Brukseli nazwał „głupim pomysłem”. Cummings ostrzegł także, negocjacje z Wielkiej Brytanii z UE nie zakończą się sukcesem.

Dominic Cummings nie jest znany opinii publicznej, ale to właśnie on stał za sukcesem kampanii na rzecz opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Cummings ukuł hasło: „Głosuj za wyjściem, odzyskaj kontrolę”, które przekonało wielu Brytyjczyków, że mogą przywrócić swojemu państwu część utraconej suwerenności.

„Dominic Cummings sprzedał nam kota w worku. To człowiek, który wymyślił kłamstwo, że dzięki Brexitowi brytyjski system opieki zdrowotnej zyska 350 mln funtów, a teraz mówi, że wyjście z UE może być błędem” – komentuje Tim Farron, lider Liberalnych Demokratów.

“Zwolennicy Brexitu oszukali opinię publiczną. Dlatego właśnie uważam, że Brytyjczycy powinni mieć jeszcze możliwość wypowiedzenia się co do ostatecznej umowy ws. Brexitu” – dodał Farron.

>>> Czytaj też: Co oznacza miękki Brexit dla polskich firm?