"Dla Rosji i Chin jest absolutnie jasne, że wszelkie próby usprawiedliwiania rozwiązania siłowego, przy wykorzystaniu jako pretekstu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, są nie do zaakceptowania i doprowadzą do nieprzewidywalnych konsekwencji w regionie, który sąsiaduje z Federacją Rosyjską i Chinami" - powiedział Ławrow. "Nie do zaakceptowania są również próby zdławienia gospodarczego Korei Północnej" - dodał.

Szef rosyjskiej dyplomacji zauważył, że Rada Bezpieczeństwa ONZ wyznaczyła zadanie polegające na "denuklearyzacji całego Półwyspu Koreańskiego". Oświadczył następnie, że to zadanie "nie może i nie powinno być wykorzystywane do tego, by zostało użyte jako pretekst do próby zmiany reżimu w Korei Północnej".

Ławrow zapowiedział, że w środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Rosja i Chiny przedstawią wspólną inicjatywę dotyczącą napięć na Półwyspie Koreańskim.

Ministerstwa spraw zagranicznych obu krajów wydały we wtorek wspólny komunikat dotyczący tej inicjatywy. Moskwa i Pekin proponują m.in., by Korea Północna ogłosiła jako swą "dobrowolną decyzję polityczną" moratorium na próby ładunków nuklearnych i rakiet balistycznych. Ze swej strony USA i Korea Południowa miałyby wstrzymać się od prowadzenia wspólnych dużych ćwiczeń wojskowych. Procesowi temu towarzyszyłoby podjęcie negocjacji z udziałem skonfliktowanych stron.

Rosja i Chiny opowiadają się za denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego, a jednocześnie oceniają, że "należy respektować uzasadnione niepokoje" Korei Północnej. Ponadto - jak głosi komunikat resortów dyplomacji - wykluczają one "możliwość zastosowania środków wojskowych w celu rozwiązania problemów Półwyspu Koreańskiego". Moskwa i Pekin są też przeciwne rozmieszczeniu w regionie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD.

Korea Płn. ogłosiła we wtorek, że przeprowadziła pierwszą udaną próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM).

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)