Dow Jones Industrial spada o 0,1 proc., S&P 500 pozostaje bez zmian, Nasdaq Comp. rośnie o 0,4 proc.

Ze spółek najlepiej radzą sobie firmy technologiczne. AMD zyskuje ok. 5 proc., Micron niemal 4 proc., NVidia ok. 2,5 proc. W ujęciu sektorowym najgorzej radziły sobie firmy paliwowe.

Mocno zniżkują dystrybutorzy części samochodowych. O'Reilly Automotive (-20 proc.), jeden z graczy w branży, poinformował o słabych wynikach za II kw. W ślad za tą spółką tracili także Advance Auto Parts (-16 proc.), AutoZone (-10 proc.).

Ok. 1 proc. w górę zyskiwały walory JPMorgan, a pod kreską znalazł się Vantiv, operator płatności elektronicznych. Inwestorów rozczarowała oferta przejęcia jaką Vantiv przedstawił największemu brytyjskiemu odpowiednikowi - WorldPay. Z kolei JPMorgan zaprzeczył wcześniejszym doniesieniom, że ma zamiar brać udział w transakcji. WorldPay zniżkował ok. 9 proc., po tym jak dzień wcześniej zyskał ok. 25 proc.

Korekta na kursie Tesli. Kurs spółki traci ok. 5,5 proc. i spadł poniżej 13 proc. względem rekordowego poziomu z 23 czerwca.

Na rynku walutowym również wyczekiwanie na minutki Fed. EUR/USD zniżkuje o 0,1 porc. do 1,133. GBP/USD bez zmian przy 1,293. USD/JPY również bez zmian w okolicach 113,2.

W Europie spokojna sesja. Euro Stoxx 50 stracił 0,03 proc., FTSE 100 zyskał 0,14 proc., CAC40 wzrósł o 0,10 proc., DAX wzrósł o 0,13 proc.

DANE MAKRO Z USA

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w maju spadły o 0,8 proc. mdm. Oczekiwano spadku o 0,5 proc. mdm. W kwietniu zamówienia spadły o 0,3 proc. po korekcie, wobec -0,2 proc. przed korektą.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w maju spadły o 0,8 proc. mdm, po tym jak w kwietniu spadły o 0,9 proc. mdm - podano w końcowym wyliczeniu. Oczekiwano -1,0 proc. mdm. Z wykluczeniem środków transportu zamówienia wzrosły o 0,3 proc. mdm, po spadku w kwietniu o 0,5 proc.

RYNEK CZEKA NA MINUTKI FED

Najważniejszym wydarzeniem środy dla rynków jest publikacja (o godz. 20.00) zapisów przebiegu czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Kluczowe dla rynków będą zawarte w dokumencie wskazówki odnośnie daty rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej Fed. Szczegóły tego procesu zostały opublikowane w ubiegłym miesiącu. Janet Yellen, prezes Rezerwy, oceniła wówczas, że operacja ta może rozpocząć się "relatywnie niedługo".

Istotna będzie sekwencja działań, na jaką zdecyduje się Rezerwa: najpierw kolejna podwyżka stóp procentowych, co konsekwentnie zapowiadają przedstawiciele Fed, czy najpierw zasilenie rynku papierami z portfela.

"Rozpoczęcie od podwyżek oznacza wypłaszczenie i będzie pozytywne dla dolara, obecnie rynek obstawia odwrotny scenariusz" - uważają ekonomiści ING.

Na rynku dominują spekulacje o dwóch scenariuszach: podwyżka we wrześniu i ograniczenie rolowania papierów w październiku lub grudniu; redukcja od września/października i podwyżka stóp w grudniu.

Rynek terminowy wycenia prawdopodobieństwo trzeciej podwyżki stóp w 2017 r. do grudnia na ok. 60 proc. Wycena ta wzrosła z ok. 45 proc. od 20 czerwca.

Kolejnym istotnym zagadnieniem będzie przebieg dyskusji w gronie FOMC na temat inflacji w USA, której dynamika od połowy I kw. wyhamowuje. Fed ocenia jednak, iż niższa presja cenowa ma charakter przejściowy.

Zainteresowanie wzbudzić też mogą wzmianki odnośnie rosnącego poziomu cen aktywów na rynku, na co niedawno uwagę zwrócili członkowie Rezerwy.

Janet Yellen wskazała, że wyceny aktywów na rynku są "nieco wysokie". Stanley Fischer, wiceprezes Fed, zaapelował o "uważne monitorowanie" wzrastającego wśród inwestorów apetytu na ryzyko. John Williams z Fed San Francisco uważa, iż inwestorzy wykazują miejscami nadmierną skłonność do ryzyka, a rynek akcji "jedzie na oparach", co stanowi zagrożenie dla gospodarki USA.

W piątek o godz. 17.00 upubliczniony zostanie półroczny raport Fed, który 14 lipca zaprezentuje przed Kongresem prezes Yellen.

PONAD 3-PROC. SPADKI ROPY NAFTOWEJ

Po mocnych zwyżkach w ostatnich dniach, ceny ropy naftowej znajdują się w środę po południu na ponad 3-proc. minusach. Notowaniom nie sprzyjają komentarze głównych producentów surowca oraz umacniający się w środę dolar.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,3 USD. Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje do 48 USD za baryłkę.

Agencje donoszą, że Rosja sprzeciwi się jakimkolwiek propozycjom dalszych cięć wydobycia, jeżeli zostaną one przedstawione przez OPEC. Zdaniem przedstawicieli rządu, kolejne obniżki produkcji wyślą "zły sygnał rynkom". Najbliższe rozmowy OPEC-Rosja odbędą się 24 lipca w Petersburgu.

W środę wieczorem nieoficjalne wyliczenia na temat tygodniowych zapasów ropy w USA przedstawi branżowy instytut API, zaś amerykański Departament Energii poda oficjalne dane w czwartek po południu. Analitycy oczekują, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu spadły o 2,5 mln baryłek, a benzyny o 2 mln baryłek. (PAP Biznes)