Przywódcy spotkali się po raz pierwszy; rozmowy odbyły się w Berlinie w przeddzień szczytu G20 w Hamburgu.

Xi oświadczył również, że Chiny pozostają zaangażowane na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i opowiadają się za rozwiązywaniem wszelkich problemów poprzez dialog.

Władze w Pekinie mają nadzieję, że Korea Południowa "będzie w stanie odnieść się do najpoważniejszych obaw Chin i właściwie zająć się tymi kwestiami, by usunąć przeszkody na drodze do rozwijania stosunków dwustronnych" - powiedział Xi.

Agencja Kyodo interpretuje to jako komentarz do rozmieszczanego w Korei Południowej elementów amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej THAAD. Przypomina, że gdy poprzednia administracja w Seulu zapowiedziała rozmieszczenie systemu na terytorium Korei Płd., relacje tego kraju z Chinami spadły do najgorszego poziomu od lat.

System THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) ma za zadanie obronę Korei Płd. przed potencjalnym zagrożeniem rakietowym ze strony Korei Płn. Chiny protestują przeciw THAAD ze względu na radar amerykańskiego systemu, mogący monitorować znaczny obszar chińskiego terytorium.

Mun Dze In, zwolennik łagodniejszego podejścia do Korei Płn. niż to preferowane przez jego poprzedników, sygnalizował, że może zweryfikować decyzję poprzedniego rządu o rozmieszczeniu THAAD. (PAP)