"Przyczyny zmiany klimatu są mimo wszystko na razie nieznane" - ocenił podczas spotkania Putin, którego wypowiedź przekazały agencje rosyjskie. "Jednak nasze stanowisko jest znane: trzymamy się porozumień paryskich, w tej kwestii podjęliśmy decyzję i zamierzamy się z nich wywiązywać" - dodał.

Rosja podpisała porozumienie paryskie razem z innymi państwami w 2015 roku. W zeszłym roku zapowiadała, że kroki w kierunku ratyfikacji zostaną podjęte w latach 2019-20.

Na początku czerwca br. Putin, komentując zapowiedź wycofania się USA z porozumienia klimatycznego wskazywał, iż nie należy osądzać prezydenta Donalda Trumpa z powodu tej decyzji. W przeddzień szczytu G20 na łamach niemieckiego dziennika "Handelsblatt" Putin potwierdził akceptację Rosji dla porozumienia i podkreślił, że wypełniła ona z nawiązką zobowiązania wynikające z Protokołu z Kioto o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

Na kończącym się w sobotę szczycie w Hamburgu przywódcy krajów G20 nie zdołali wypracować kompromisu w sprawie ochrony klimatu. Jak ma głosić dokument końcowy, 19 uczestników szczytu "przyjęło do wiadomości" rezygnację Stanów Zjednoczonych ze wspólnej polityki wobec globalnego ocieplenia.