W efekcie programu 92 rodziny z 23 małopolskich gmin otrzymają wsparcie na zatrudnienie opiekunki lub opiekuna dla swoich dzieci. Rodzice będą dostawać po 1,5 tys. zł miesięcznie na pokrycie wynagrodzenia dla niani.

Jak poinformował marszałek małopolski Jacek Krupa, na pilotaż projektu, który potrwa do sierpnia przyszłego roku, województwo i gminy przekazały w sumie prawie 1,38 mln zł, z czego 293 tys. zł zostanie rozdysponowane jeszcze w tym roku.

Zaznaczył, że „Małopolska Niania” to kolejne nowatorskie przedsięwzięcie samorządu województwa, które ma wesprzeć małopolskie rodziny. „Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach pogodzenie rodzinnych i zawodowych obowiązków staje się coraz trudniejsze. Dlatego, choć wstępnie zakładaliśmy, że w pilotażu zostanie zatrudnionych 50 niań, to ostatecznie zdecydowaliśmy o podwojeniu tej liczby” - zaznaczył Krupa.

„Zainteresowanie było ogromne i nie mogliśmy zostawić tych rodzin bez pomocy” - dodał marszałek województwa.

Program na początek obejmie 23 gminy z najsłabszym dostępem do żłobków. Są to Alwernia, Biecz, Bukowina Tatrzańska, Chełmiec, Dąbrowa Tarnowska, Dębno, Dobczyce, Grybów, Kęty, Korzenna, Krynica-Zdrój, Krzeszowice, Łącko, Mogilany, Mszana Dolna, Nowy Targ, Oświęcim, Skawina, Stary Sącz, Świątniki Górne, Wadowice, Wielka Wieś i Wojnicz.

Największe zapotrzebowanie na nianie zgłoszono w gminie Skawina i Wielka Wieś, gdzie zostanie zatrudnionych po 10 opiekunek. W gminach: Dębno, Kęty, Krynica-Zdrój, Krzeszowice i Wadowice pracę rozpocznie po pięć niań, a w pozostałych - od dwóch do czterech opiekunek.

Program będzie realizowany w latach 2017/2018 we współpracy z wybranymi samorządami lokalnymi. Rodziny, które wezmą w nim udział, będą otrzymywać po 1,5 tys. zł miesięcznie przez 10 miesięcy w roku na zatrudnienie niani do dziecka w wielu do trzech lat. Z tego 1000 zł pochodzić będzie z budżetu województwa, a 500 zł pokryją środki gminy.

Rodzice sami będą mogli znaleźć i wybrać opiekuna, który zajmie się dzieckiem podczas ich nieobecności. Nianią może zostać także członek rodziny starającej się o wsparcie, pod warunkiem, że jest to osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia - w przypadku kobiet i 65 lat - w przypadku mężczyzn.

O udział w programie mogą starać się wszyscy pracujący rodzice, bez względu na sytuację osobistą, także ci samotnie wychowujący dzieci oraz pozostający w związkach nieformalnych. O pierwszeństwie uczestnictwa w programie zdecydują gminy. Pod uwagę mogą być brane różne kryteria, m.in. wielodzietność, niepełnosprawność dziecka, dochody.

Według badań przeprowadzonych przez samorząd małopolski niania jest najbardziej preferowaną formą opieki nad małym dzieckiem - wskazało ją 32 proc. respondentów. Jednak rodzice decydują się na to rozwiązanie najrzadziej, ze względu na koszty. Na drugim miejscu znajdują się żłobki - wskazało je 30 proc. pytanych.

Najnowszy raport Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego wskazuje, że jednym z największych problemów, z jakim borykają się małopolskie rodziny, jest zapewnienie opieki najmłodszym dzieciom. Problem z zapewnieniem opieki w żłobkach istnieje w 162 na 182 gmin województwa.

Władze województwa wskazują, że o ile w ostatnich latach znacznie poprawiła się dostępność przedszkoli, to jeśli chodzi o żłobki sytuacja jest dużo gorsza - zalewie 6,3 proc. najmłodszych dzieci w Małopolsce ma szansę znaleźć opiekę w żłobku. (PAP)