Warszawa, 11.07.2017 (ISBnews/ CMC Markets) - Sytuacja na GPW pozostaje zależna od średnioterminowych nastrojów na światowych parkietach. Akcje spółek, których wyniki kwartalne sprostają oczekiwaniom inwestorów, zyskają przestrzeń do dalszych wzrostów. Z kolei pojawiające się debiuty giełdowe, o ile są pozytywnym sygnałem, o tyle mogą „przechwycić" kapitał, który mógłby trafić do już notowanych spółek.
Polskie akcje pozostają mniej więcej w połowie zakresu ruchów cen notowanych od połowy maja. Poziom 2352 pkt. pozostaje oporem dla WIG20, a 2260 pkt. – wsparciem. Zagrożenie dla GPW stanowi scenariusz średnioterminowego pogarszania się nastrojów na zachodnich parkietach. Dzisiaj inwestorzy jednak nie powinni się o to martwić, ponieważ w ostatnich dniach tamtejsze rynki odbijały. Wsparcia dostarczy też dobra, dzisiejsza sesja w Japonii.
Optymistycznie nastawieni są też inwestorzy zaangażowani w polskie akcje „blue chips" za pośrednictwem kontraktów CFD dostępnych na platformie transakcyjnej CMC Markets. Najskuteczniejsi z nich od przełomu listopada i grudnia konsekwentnie oczekują zwyżek notowań, a aktualnie 91% z nich utrzymuje pozycje na wzrost.
Za dobrą informację można poczytać fakt, że pomimo znacznych wzrostów wycen na GPW, jakie obserwowaliśmy od początku roku, nie widać przesadnego optymizmu, co do perspektyw na przyszłość. Głosy wieszczące korektę spadkową na rynkach akcji mogą bowiem uchronić rynek przed skłonnością do kupowania akcji nie znajdującą uzasadnienia w fundamentach rynku. Taka sytuacja jest zdrowsza i może zapewnić odnowienie popytu, gdy pojawią się nowe przesłanki.
W związku z tym, warto zwrócić uwagę, że, zgodnie z oczekiwaniami z początku roku, wiele spółek znacznie poprawiło swoje wyniki finansowe. W efekcie ich wskaźniki cena/zysk mocno spadły. Dobrymi przykładami są PKN Orlen i Lotos. Zaczynają więc pojawiać się rekomendacje biur maklerskich zachęcające do dalszego kupowania akcji, które są już po bardzo dynamicznych wzrostach, ale ich wyniki sprostały oczekiwaniom. Wczoraj rekomendacje kupna i podniesione wyceny dotyczyły właśnie dwóch wspomnianych spółek paliwowych.
Pewny wpływ na zmniejszenie aktywności kupujących i „wyssanie" kapitału mają duże emisje pierwotne. IPO firm GetBack i Play to bardzo istotne wydarzenia dla naszej giełdy. Szczególnie oferta Play, z uwagi na swój zasięg konsumencki, jest niewątpliwie dobrą wiadomością, ponieważ przypomina o GPW szerszej grupie potencjalnych inwestorów. Szkoda, że taka emisja pojawia się w chwili, gdy Play jest już bardzo dojrzałym biznesem o ugruntowanej pozycji rynkowej. Nowym inwestorom w Play pozostaje liczyć na to, że cały rynek będzie miał się dobrze.
Jeśli chodzi o kalendarz ekonomiczny na dziś, najciekawsze dla polskich inwestorów będą dane dotyczące inflacji. O godzinie 14:00 GUS poda parametry inflacji w czerwcu. Poprzedni odczyt wyniósł 1,9%. Z innych rynków ciekawe będzie sprawdzenie trendu inflacyjnego na Węgrzech. Inflację z czerwca poznamy o 10:00. Z kolei po amerykańskiej sesji rynki będą śledziły dwie wypowiedzi członków Fed i doszukiwały się wskazań, co do terminu przyszłych zmian w poziomie stóp procentowych w USA.
Łukasz Wardyn, dyrektor – Europa Wschodnia, CMC Markets
(ISBnews/ CMC Markets)