MR oczekuje inflacji na poziomie zbliżonym do 1,5% r: r w lipcu



Warszawa, 11.07.2017 (ISBnews) - Inflacja konsumencka w lipcu ukształtuje się na poziomie zbliżonym do 1,5% r/r (wobec 1,5% r/r w czerwcu), prognozują eksperci Ministerstwa Rozwoju.

"W ocenie MR, w lipcu 2017 roku, w porównaniu z czerwcem br., ceny powinny spaść o około 0,3%, głównie ze względu na oczekiwany spadek cen żywności, sezonowy spadek cen odzieży i obuwia, a także spadek, chociaż wolniejszy niż w czerwcu, cen w transporcie. Oczekujemy, że w lipcu roczny wskaźnik inflacji będzie zbliżony do 1,5%" - czytamy w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że inflacja konsumencka wyniosła 1,5% w ujęciu rocznym w czerwcu 2017 r. (wobec 1,9% r/r w maju). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2% w czerwcu, podał też GUS.

Większość analityków bankowych uważa, że inflacja znajdzie się w kolejnych miesiącach w okolicach 1,5% r/r, przy występującym ryzyku w górę z uwagi na możliwe wprowadzenie opłaty drogowej i zmienność cen ropy naftowej w ostatnich miesiącach.

(ISBnews)