Mirosław Budzicki, strateg rynku długu PKO BP, zwrócił uwagę na przesadną reakcję rynku długu na wypowiedzi szefa EBC z końca czerwca, w kontekście oczekiwania na środowe wystąpienie prezes Fed - Janet Yellen.

"Należy pamiętać wypowiedź Mario Drahiego i przecenę na rynku długu po jego słowach - to pokazuje, że takie wystąpienia są ważne, ale nie sądzę, żeby w obliczu niedawnego posiedzenia Fed, na którym podniesiono stopy, Janet Yellen mogła powiedzieć coś stymulującego dla rynków" - powiedział PAP Biznes strateg.

"Sugestie dotyczące trendów makroekonomicznych mogą oczywiście paść, natomiast wiążących zapowiedzi bym się nie spodziewał, tym bardziej że głównym tematem jest nie to czy, ale kiedy - we wrześniu czy w grudniu - Fed podniesie stopy po raz trzeci w tym roku. Co do kwestii tego +timingu+, myślę, że sami członkowie FOMC są podzieleni co do terminu podwyżek stop"- dodał Budzicki.

W środę o godz. 16.00 polskiego czasu prezes Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

W opinii eksperta, na krajowym rynku długu wycena papierów wartościowych będzie podążać za rynkami bazowymi, ale sam kierunek kształtowania się rentowności jest trudny do przewidzenia.

"Po tak gwałtownej przecenie trudno powiedzieć, w którą stronę pójdzie rynek, tak naprawdę teraz mamy swoiste szukanie kierunku wahań. Pewny natomiast jestem tego, że będziemy zachowywać się lepiej niż rynki bazowe, tj. gdy tam będą wzrosty rentowności - u nas będą występowały wolniej, natomiast jeśli za granicą będą one spadały, to u nas ceny SPW +podskoczą+ znaczniej" - powiedział.

"Przed nami prawdopodobnie kontynuacja lekko wznoszącego trendu bocznego, potem możliwa korekta po tych drastycznych wzrostach rentowności z ostatnich dwóch tygodni. Moim zdaniem spread miedzy polskimi a amerykańskimi i niemieckimi papierami będzie się zawężał" - podsumował Budzicki.

Rentowność niemieckiego dziesięcioletniego bunda w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosła o około 30 pb do 0,55 proc.

RYNEK WALUTOWY W KONSOLIDACJI, CZEKA NA YELLEN

Również na rynku walutowym inwestorzy zwrócą uwagę na środowe wystąpienie prezes Fed.

"Przy relatywnie pustym kalendarzu makro uwaga rynków kieruje na się jutrzejsze wystąpienie Janet Yellen przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek co do terminu kolejnej, potencjalnej podwyżki stóp w USA" - napisał w popołudniowej nocie Konrad Ryczko z DM BOŚ.

"W trakcie wtorkowej sesji wycena PLN nie uległa większych zmianom. W dalszym ciągu obserwowaliśmy ruchy konsolidacyjne w oczekiwaniu na impulsy z szerokiego rynku. Wyjątek stanowiła tutaj para CHF/PLN, która kontynuuje spadki w ślad za słabszym frankiem na zestawieniu EUR/CHF" - dodał.

wt. wt. pon.
15.50 9.25 15.55
EUR/PLN 4,2433 4,2439 4,2344
USD/PLN 3,7214 3,7259 3,7178
CHF/PLN 3,8418 3,8523 3,8454
EUR/USD 1,1403 1,139 1,139
PS0719 1,82 1,82 1,82
PS0422 2,67 2,7 2,67
DS0727 3,32 3,34 3,3

(PAP Biznes)