Projekt ustawy powołującej Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) został przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu, w środę.

Jak mówił w poniedziałek wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, projekt ustawy ma pomóc wykorzystać "tysiące hektarów, które już od kilkudziesięciu lat czasami leżą niewykorzystane, marnują się, sprzedawane są nieraz za niewielkie pieniądze albo w ogóle nie sprzedawane". Podkreślił, że jeżeli grunty pozyskane do KZN będą sprzedawane to "na pewno pieniądze pójdą na budowę, na uzbrojenia terenów i na realizację Mieszkania plus".

KZN - jak wynika z projektu - będzie gromadził nieruchomości należące do Skarbu Państwa i gospodarował nimi, tak by zwiększyć podaż gruntów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

Zasób będzie pełnił funkcję banku ziemi, czyli zacznie gromadzić nieruchomości należące do państwa i zarządzać nimi tak, aby zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe, położonych zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, dostępnych tak dla dużych, jak i niewielkich przedsiębiorców.

Reklama

Zgodnie z projektem ustawy KZN będzie przekazywał nieruchomości na rynek, w drodze przetargu, a podstawowym trybem będzie przekazanie gruntów w użytkowanie wieczyste.

Zadaniem KZN będzie nie tylko gospodarowanie nieruchomościami, ale także nadzorowanie najmu, a w szczególności wysokości czynszów, tak aby opłaty ponoszone przez najemców nie przekraczały wysokości określonych w przepisach. Za naruszenie wymogów ustawowych dotyczących wysokości czynszu przewidziano kary administracyjne.

KZN ma także kontrolować spełnianie warunków, dotyczących powierzchni mieszkań przeznaczonych na wynajem w danej inwestycji, wysokość opłat eksploatacyjnych czy warunki zawierania i wypowiadania umów najmu.

Nieruchomości Skarbu Państwa będą przekazywane do KZN przez te podmioty, które dzisiaj nimi zarządzają, czyli samorząd terytorialny, a także spółki, takie jak Polskie Koleje Państwowe czy Pocztę Polską.

Zgodnie z projektem ustawy, m.in. starostowie, prezydenci miast na prawach powiatu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Mienia Wojskowego, Lasy Państwowe będą zobowiązane do prowadzenia wykazów nieruchomości, którymi gospodarują i będą je przekazywać KZN. Wykazy te mają zawierać szczegółowe dane dotyczące działek, dzięki którym KZN będzie mógł ocenić, czy dana nieruchomość ma potencjał mieszkaniowy.

W projekcie przewidziano także możliwość przekazania przez KZN nieruchomości jednostkom samorządu terytorialnego lub ich związkom na realizację budownictwa komunalnego i chronionego, a także mediów i dróg. W praktyce KZN ma przekazywać nieodpłatnie grunty np. gminom, które budowałyby na nich mieszkania chronione, a także noclegownie i schroniska dla bezdomnych oraz ogrzewalnie. Gminy, na gruntach otrzymanych z KZN, mogłyby także budować czynszowe mieszkania komunalne czy też drogi, które służyłby społeczności lokalnej.

KZN - jak głoszą zapisy projektu - będzie mógł otrzymywać dotacje z budżetu państwa. Powinien jednak finansować swoją działalność z gospodarowania nieruchomościami. Ma prowadzić samodzielną gospodarkę finansową na podstawie rocznego planu finansowego. Będzie mógł zaciągać kredyty i pożyczki.

Dochody uzyskane przez KZN z gospodarowania nieruchomościami mają nie tylko zapewnić stabilne i efektywne funkcjonowanie tej instytucji, ale przede wszystkim umożliwić nabywanie przez nią kolejnych nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa oraz dofinansowywanie wyposażania ich w media (staną się atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów), a także wspieranie gmin w rozwoju budownictwa socjalnego i społecznego budownictwa czynszowego.

Nadzór nad działalnością KZN ma sprawować minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

>>> Polecamy: Kaczyński stawia ultimatum PiS. Trzy ustawy do końca wakacji albo wybory jesienią