"Jesteśmy skupieni na tym, żeby osiągnąć założony cel inflacyjny na poziomie 2 proc. Nie jest to (podniesienie celu inflacyjnego - PAP) przedmiotem naszego zainteresowania" - powiedziała Yellen.

Odpowiadając na pytania prezes FOMC powiedziała też, że jest zbyt wcześnie, aby oceniać czy USA "nie jest na ścieżce do inflacji na poziomie 2 proc.".

Dodała, że Fed jest świadomy, że inflacja znajduje się poniżej 2 proc. "od lat" i istnieją "ryzyka" ciągłego niedoszacowania celu.

Prezes Fed powiedziała też, że umacniający się rynek pracy będzie powodował presję na rosnące ceny.

Yellen dodała, że amerykańska Rezerwa Federalna zamierza powrócić do "głównego portfela papierów skarbowych" oraz że plan ograniczania bilansu ma na celu uniknięcie "zakłóceń na rynku".

Prezes Fed oceniał, że redukcja sumy bilansowej Fed powinna rozpocząć się "wkrótce". Powiedziała, że podczas gdy dokładna data "nie ma większego znaczenia" jest to coś na co "wszyscy się przygotowujemy".

"Staramy się bardzo ostrożnie układać nasz plan normalizacji rozmiaru sumy bilansowej, w stopniowy i przewidywalny sposób. Jeśli gospodarka będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami, powinno to nastąpić wkrótce" - powiedziała.(PAP Biznes)