Szybki wzrost wartości kryptowaluty ether, a następnie gwałtowny spadek, może brzmieć jak bańka inwestycyjna. Niektórzy inwestorzy są jednak optymistyczni – pisze Business Insider.

Aaron Batalion, partner w firmie Lightspeed Venture Partners, powiedział w rozmowie z portalem, że w perspektywie pięciu lub dziesięciu lat spodziewa się dużego wzrostu wartości waluty – od 10 do 100 razy względem dzisiejszej ceny.

Ether to kryptowaluta wymieniana na platformie blockchain Ethereum. Działa podobnie jak bitcoin, ale jego zastosowanie jest szersze, ponieważ wykracza poza zastępowanie gotówki.

>>> Czytaj też: Blockchain zmieni świat. Najbardziej finansowy

Jak pisze portal Quartz, etherem zainteresował NEX Group, operatora głównych rynków elektronicznych obejmujących handel najważniejszymi zasobami świata – w tym amerykańskimi obligacjami skarbowymi i walutami takimi jak euro i dolar. Firma jest w trakcie rozmów dotyczących budowy platform transakcyjnych dla kryptowalut.

Wartość rynkowa trzech największych kryptowalut – bitcoina, etheru i ripple’a – przekracza obecnie 60 mld dolarów. Na pierwszym miejscu wciąż jest bitcoin. Prezes zbankrutowanej giełdy tej waluty – Mt. Gox – jest obecnie przed sądem pod zarzutami związanymi z malwersacją. Mimo to zainteresowanie kryptowalutami rośnie.

NEX już teraz wprowadza technologie blockchain, na których opiera się wymiana kryptowalut, co oznacza, że w przyszłości mogłaby stworzyć platformę do ich wymiany – pisze Quartz.

Ethereum zostało stworzone w 2015 roku. Całkowita wartość etheru stanowi obecnie 19,9 mld dolarów, a cena jednostki wynosi 213 dolarów.

>>> Polecamy: Będzie się żyło jak w Big Brotherze. Państwo chce zwiększyć zakres inwigilacji