Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,04 proc. do 21 629,72 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,03 proc. do 6314,43 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,01 proc. do 2459,14 pkt.

Z odczytów z USA na rynek spłynęły dane na temat indeksu aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork, który spadł w lipcu do 9,8 pkt. z 19,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Analitycy spodziewali się, że indeks spadnie do 15,0 pkt.

Rynki wciąż jednak znajdują się pod wpływem piątkowego wskazania inflacji w USA oraz odczytów na temat sprzedaży detalicznej.

Ceny konsumpcyjne w USA w czerwcu wzrosły o 1,6 proc. rdr. wobec 1,9 proc. w maju i jeszcze 2,7 proc. w lutym. Inflacja bazowa 1,7 proc. rdr., podobnie jak w maju - to najniższy odczyt od dwóch lat i o 0,6 pkt. proc. niżej niż na początku roku, kiedy to zanotowano ostatni wzrost wskaźnika bazowego (do 2,3 proc. w I). Mdm w czerwcu ceny konsumpcyjne pozostały bez zmian, rynek spodziewał się wzrostu o 0,1 proc.

Odczyt inflacji był daleki od celu Fed, co obniżyło nieco oczekiwania względem ścieżki podwyżek stóp procentowych w Stanach. Dane odczytywane są w kontekście wyrażanych przez prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen obaw odnośnie zmierzania inflacji w kierunku celu Fed.

Znacznie poniżej oczekiwań rynku były jednak dane na temat sprzedaży detalicznej w USA, która w czerwcu spadła o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut w czerwcu spadła o 0,2 proc. mdm. Tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 proc. mdm.

Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed, skumulowane prawdopodobieństwo jej podwyżki do końca roku wynosi ok. 50 proc. Rynki nie spodziewają się więcej niż jednego ruchu w górę do końca 2018 r. (PAP)