"Chciałem wyrazić ogromną satysfakcję z decyzji pana prezydenta o zawetowaniu dwóch szkodliwych ustaw przygotowanych przez PiS, które w istocie dewastowały wymiar sprawiedliwości" - powiedział na briefingu w Sejmie poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Andrzej Duda poinformował w poniedziałek o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zdaniem Zgorzelskiego zawetowane ustawy były niekonstytucyjne i nie odnosiły się do bolączek jakie trawią wymiar sprawiedliwości.

"W imieniu PSL deklarujemy pełną współpracę, zarówno jeśli chodzi o parlamentarzystów, ale także zaplecze eksperckie; jesteśmy do dyspozycji pana prezydenta w dziele pracy nad zreformowaniem wymiaru sprawiedliwości" - podkreślił Zgorzelski.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak dodał, że pozytywna presja, czyli protesty pod sądami i podpisy pod listem do prezydenta o weto, może oddziaływać na polityków.

Zgorzelski uważa, że ubiegłotygodniowe spotkanie prezydenta Dudy z szefem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem mogło być "kolejną cegiełką do tego muru, który zdecydowanie stanął na drodze PiS-u do zniszczenia i upartyjnienia wymiaru sprawiedliwości".

Według Zgorzelskiego weta prezydenta oznaczają początek nowej fazy relacji prezydenta z rządem i PiS-em. Dzięki tej decyzji Andrzej Duda mamy do czynienia z autonomicznym miejscem na Krakowskim Przedmieściu, gdzie Polacy mogą znaleźć swojego prezydenta.

PSL zaapelowało do środowisk politycznych o wspólną pracę nad reformą wymiaru sprawiedliwości. Zgorzelski dodał, że PSL chciałoby, aby w nowych ustawach skupić się na przyspieszeniu orzekania w sprawach czy zmniejszenia opłat sądowych. (PAP)