W poniedziałkowo-wtorkowym wydaniu dziennik odnotowuje, że polski prezydent ogłaszając swą decyzję o wecie zwrócił się "zarówno do sił rządowych, kierowanych przez Jarosława Kaczyńskiego, jak i do opozycji".

Andrzej Duda - relacjonuje gazeta w artykule "Zatrzymana reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce" - "wezwał do odpowiedzialności i mądrości".

Przywołano w tekście słowa prezydenta o tym, że państwo, w którym panuje niepokój i gdzie toczy się wojna polityczna, nie może się rozwijać. Słowa te, wyjaśniono, odnosiły się do manifestacji organizowanych codziennie w całej Polsce.

Dziennik podkreślił także, że "kontrowersyjne przepisy wywołały protesty tak w Polsce, jak i na forum europejskim, bo uważane są za szkodliwe dla autonomii sędziów".

Nowe ustawy „zaniepokoiły też Unię Europejską, która zastanawia się, czy nie otworzyć procedury na podstawie artykułu 7 traktatów europejskich, co mogłoby pociągnąć za sobą nałożenie sankcji na Polskę" - dodano na łamach "L'Osservatore Romano".

>>> Czytaj też: "Sueddeutsche Zeitung": UE nie dysponuje skutecznymi środkami nacisku na Polskę. Trzeba szukać kompromisu