JLL: W stolicy przybyło 131 tys. m2 biur w I półr., w drugim dojdzie 155 tys. m2Warszawa, 25.07.2017 (ISBnews) - W Warszawie oddano do użytku 131,4 tys. m2 powierzchni biurowych w I połowie br., a do końca roku na rynek może trafić jeszcze ok. 155 tys. m2, poinformował dyrektor działu badań rynku i doradztwa firmy JLL Mateusz Polkowski.

"Wysoki popyt pobudza aktywność deweloperską. W pierwszym półroczu 2017 do użytku oddano 16 obiektów o łącznej powierzchni 131,4 tys. m2, a w budowie jest kolejnych 750 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Szacujemy, ze ok. 155 tys. m2 trafi na rynek jeszcze w tym roku. Co istotne, znaczna część powstającej obecnie powierzchni zaplanowana jest do ukończenia na lata 2019 – 2020. Wtedy to na rynek wejdą tak spektakularne projekty jak Varso, The Warsaw Hub czy Mennica Legacy Tower" - powiedział Polkowski, cytowany w komunikacie.

Popyt w I półroczu 2017 wyniósł rekordowe 391,4 tys. m2. Nieustająco rośnie popularność i znaczenie tzw. "bliskiej Woli", która wyróżnia się liczbą nowych inwestycji i dużym zainteresowaniem najemców.

"Stołeczny rynek biurowy nie traci tempa. Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe w Warszawie stale rośnie dzięki wejściom nowych inwestorów oraz rozwojowi firm już działających w mieście. W pierwszej połowie 2017 r. zawarto umowy najmu na łącznie 391,4 tys. m2. To najlepszy wynik w I półroczu w historii stołecznego rynku biurowego. Największą aktywność najemców odnotowało Centrum, Mokotów oraz Centralny Obszar Biznesu. Nie maleje popularność tzw. bliskiej Woli, w której realizowane są największe inwestycje biurowe i która stanowi popularny kierunek relokacji firm z innych dzielnic" - powiedział dyrektor regionalny w dziale wynajmu powierzchni biurowych Tomasz Czuba.

Na koniec I półrocza wskaźnik pustostanów w stolicy nieznacznie się obniżył i wynosi 13,9% (13,2% w strefach centralnych i 14,3% poza nimi), podało także JLL.

"Spodziewamy się, że wskaźnik powierzchni niewynajętej pozostanie w zniżkowym trendzie do końca 2018 r. ze względu na wysoki popyt, systematyczną absorpcję istniejących zasobów biurowych, jak również umiarkowany poziom podaży planowanej do oddania do użytku w tym czasie" - dodał Polkowski.

Najwyższe czynsze transakcyjne utrzymywały się na stabilnym poziomie. Miesięczne stawki najmu w Centralnym Obszarze Biznesu kształtują się na poziomie od 20,5 do 23 euro za m2, a poza nim wahają się w przedziale 11-16 euro za m2. Do końca 2018 r. czynsze nie powinny już notować spadków, podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)