We wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas poinformował, że Komisja Europejska zajmie się w środę kwestią polskiej reformy sądownictwa, biorąc pod uwagę także oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch z trzech ustaw. Rzecznik zapowiedział, że pierwszym tematem środowego spotkania komisarzy będą ostatnie wydarzenia w Polsce. Zaznaczył, że ta sprawa zostanie poruszona przez szefa KE Jean-Claude'a Junckera i jej wiceszefa Fransa Timmermansa.

O sprawę spytano w TVP Info szefa klubu PiS; wskazano, że mimo prezydenckich wet do przepisów o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa KE nie zrezygnowała z zajmowania się sytuacją w polskim sądownictwie.

"Ja niespecjalnie się dziwię temu europejskiemu establishmentowi, że tak się zajmuje Polską; dlatego, że UE ma bardzo wiele bardzo poważnych problemów przed sobą i nie umie sobie z tymi problemami poradzić" - powiedział Terlecki.

Jak podkreślił, wśród tych problemów jest Brexit, który - jak ocenił - "był ciosem dla integracji europejskiej najpoważniejszym od czasu jej rozpoczęcia" oraz postawa Turcji, która "bardzo cierpliwie starała się dołączyć do UE, teraz wydaje się z tego rezygnować". Kolejny problem - wskazywał Terlecki - to sprawa uchodźców i wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się za dwa lata.

"Liderzy UE próbują udowodnić, że do czegoś są jeszcze przydatni, potrzebni i wbrew logice i wbrew faktom, bo ustawy, które proponujemy są dokładnie takie jak lub prawie takie jak te, które obowiązują w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Austrii. No, ale (KE) upiera się, by zajmować się demokracją w Polsce, co wydaje nam się niepoważne. Ale taka jest rzeczywistość, taki jest kłopot tego europejskiego establishmentu, że musi wciąż udowadniać swoją użyteczność i sens swojego działania" - powiedział polityk PiS.

KE oznajmiła 19 lipca, że jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu unijnego, dopuszczającego sankcje, w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. "Znoszą one niezależność sądów i zagrażają rządom prawa w Polsce" - oświadczył wówczas Timmermans. Zapowiedział też, że w tym tygodniu KE przygotuje procedurę o naruszeniu prawa przez Polskę.

Unijne prawo przewiduje, że o uruchomienie tego przepisu unijnego traktatu może się zwrócić nie tylko Komisja Europejska, ale również Parlament Europejski lub jedna trzecia państw członkowskich. Kraje UE większością czterech piątych po uzyskaniu zgody PE mogą wówczas stwierdzić "istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia" przez dany kraj wartości unijnych. Dopiero w kolejnym kroku Rada Europejska - czyli szefowie państw i rządów - może jednomyślnie otworzyć drogę do sankcji.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, odnosząc się we wtorek w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy dot. zawetowania dwóch ustaw: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, powiedział: "Oceniam to z punktu widzenia wpływu na naszą politykę zagraniczną. Jak na razie ja nie widzę żadnego wpływu na naszą politykę zagraniczną. Być może jutro się okaże czy ta decyzja prezydenta wpłynęła pozytywnie czy negatywnie, jeśli Komisja Europejska odezwie się, tak czy inaczej" - przyznał minister. "Mam nadzieje, że przynajmniej na politykę zagraniczną ta decyzja będzie miała pozytywny wpływ".

Szef polskiego MSZ odnosząc się do środowego oświadczenia wiceszefa KE Fransa Timmermansa, powiedział w czwartek, że "proces legislacyjny w sprawie zmian w sądownictwie się toczy i - dopóki się nie zakończy, nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć". (PAP)