Miedwiediew pokreślił, że projekt ruszy po dopracowaniu kwestii technicznych. Zdaniem premiera wprowadzenie elektronicznych wiz "przyczyni się do rozwoju turystyki, kontaktów biznesowych i międzyludzkich".

Władze obwodu kaliningradzkiego zabiegały o to, by cudzoziemcy mogli go odwiedzać na podstawie wiz elektronicznych już 2018 roku. Według ich propozycji uproszczony mechanizm wjazdu na teren obwodu miałby dotyczyć trzech rodzajów podróży: w celach biznesowych, turystycznych i kulturalnych. Cudzoziemcy mogliby składać wniosek wizowy poprzez stronę internetową MSZ Rosji. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji osoba aplikująca jedynie z wydrukowanym potwierdzeniem i paszportem będzie mogła pojawić się na przejściu granicznym. Elektroniczna wiza pozwoliłaby na siedmio-ośmiodniową wizytę na terenie obwodu.

W 2016 roku łączna liczba przekroczeń granicy polsko-rosyjskiej w obwodzie kaliningradzkim wyniosła około 4 milionów. Dane dotyczą obywateli obu krajów. Liczby te spadły o około 20 proc. w porównaniu z 2015 rokiem. W zeszłym roku Polska zawiesiła do odwołania mały ruch graniczny z Rosją w obwodzie kaliningradzkim.

Podobny system uproszczonych procedur wizowych działa już we Władywostoku i pozwala cudzoziemcom na wjazd przez punkty graniczne na obszarze wolnego portu Władywostok i pobyt na terenie pięciu regionów na rosyjskim Dalekim Wschodzie.