RMF FM powołując się na zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchę podało w czwartek, że prezydent chce "nie tylko tworzyć Izbę Dyscyplinarną (w Sądzie Najwyższym), ale także żeby rozważać kwestię rozpoznania merytorycznego sprawy na poziomie Sądu Najwyższego - w takich wypadkach, kiedy mamy do czynienia z rażącym naruszeniem prawa, kiedy jest potrzeba rozpoznania sprawy nie tylko w sensie kasacyjnym".

„To jest rozwiązanie, którego nie można tak a priori odrzucać i ono być może w wielu sytuacjach będzie bardzo użytecznym narzędziem. Nie znamy jednak szczegółów. Znamy na razie jakby ogólną koncepcję. Była o tym mowa w trakcie spotkania z prezydentem” – powiedział dziennikarzom Laskowski pytany o to podczas briefingu w Sądzie Najwyższym.

Dodał, że nad taką propozycją warto będzie się zastanowić i warto omawiać, „ale kiedy będziemy znali choćby podstawowe założenia”.

Pytany czy sędziowie SN zaproponują własne propozycje do projektów zapowiedzianych przez prezydenta odpowiedział: „Nie potrafię dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie, być może tak się stanie, być może nie. Trwają dyskusje”.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i noweli Krajowej Radzie Sądownictwa. Obie regulacja – zdaniem opozycji, RPO, środowisk prawniczych - uderzały w trójpodział władzy w Polsce, a ich zapisy łamały konstytucję. Uzasadniając swoja decyzję prezydent mówił m.in., że w Polsce nie ma tradycji, by prokurator generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN. Zapowiedział też przygotowanie obu projektów w ciągu dwóch miesięcy. (PAP)