"Odszedłem z urzędu i ktoś musi go przejąć. Po wielu konsultacjach (...) nominowany jest Shehbaz Sharif" - powiedział były premier podczas spotkania rządzącej Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz (PML-N).

Shehbaz Sharif to szef władz lokalnych prowincji Pendżab. Nie może zostać premierem dopóki nie uzyska mandatu parlamentarzysty. W związku z tym tymczasowym premierem zostanie pełniący obecnie funkcje ministra ds. ropy naftowej i zasobów naturalnych Abbasi, który - jak wskazuje agencja Reuters - uznawany jest za wiernego politycznego sojusznika Nawaza Sharifa.

Do objęcia urzędu premiera potrzebna jest zgoda Zgromadzenia Narodowego, w którym większość ma PML-N.

Nawaz Sharif ustąpił z urzędu w piątek, kilka godzin po decyzji Sądu Najwyższego, który nakazał pozbawienie go funkcji publicznych w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa ws. zarzutów korupcyjnych dotyczących jego i jego rodziny. Jak tłumaczył, uczynił to, żeby okazać szacunek wymiarowi sprawiedliwości.

Szefowi rządu zarzuca się, że nie potrafił wytłumaczyć źródeł pochodzenia pieniędzy lokowanych w działających w rajach podatkowych firmach, które należą do jego dzieci. Kancelaria premiera podała w oświadczeniu, że Sharif ustąpił mimo "poważnych zastrzeżeń" dotyczących procesu sądowego.

W sobotę w pierwszym telewizyjnym wystąpieniu od dymisji Sharif nazwał stawiane mu zarzuty "bezpodstawnymi". Oświadczył, że nikt z jego rodziny nie nadużywał państwowych pieniędzy, a on sam służył krajowi "jak żołnierz". (PAP)

mobr/ mc/