"Uważamy, że sprawa programu atomowego Korei Północnej oraz wymiana handlowa między Chinami a USA to dwie różne kwestie" - powiedział wiceminister Qian, dodając, że oba tematy nie mają punktów wspólnych i nie powinno się ich omawiać w tym samym czasie.

Qian podkreślił również, że Chiny będą dalej współdziałać ze społecznością międzynarodową i promować atomowe rozbrojenie Półwyspu Koreańskiego. Dodał, że Chiny są gotowe współpracować ze Stanami Zjednoczonymi na rzecz wypracowania bardziej zrównoważonej wymiany handlowej.

Jego komentarz był odpowiedzią na serię tweetów opublikowanych w sobotę wieczorem przez prezydenta USA Donalda Trumpa, w których wyraził on dezaprobatę wobec bezczynności Chin w stosunku do Korei Północnej. Ocenił, że jest "bardzo rozczarowany postawą Chin", które "nie robią NICZEGO ws. Korei Płn., a tylko mówią". "Nasi głupi przywódcy w przeszłości pozwolili im robić miliardy dolarów rocznie na handlu" – zaznaczył w kolejnym tweecie Trump. Rezultat jest taki, że Chiny, które "z łatwością mogłyby rozwiązać ten problem", tego nie czynią – zauważył przywódca USA, grożąc: "Więcej na to nie będziemy przyzwalać".

W niedzielę chiński dziennik "Global Times" nazywany rządowym tabloidem określił tweety Trumpa jako "błędne" i niestanowiące żadnej pomocy w rozwiązaniu problemu Korei Północnej. "Te wpisy ukazują nastrój Trumpa. Uważa się, że Korea Płn. odpaliła międzykontynentalny pocisk balistyczny zdolny dotrzeć do terenów USA. To wprawiło Trumpa w zakłopotanie, ponieważ stawia on sobie za najwyższy dyplomatyczny cel rozwiązanie kwestii zbrojeń nuklearnych i programów rakietowych Korei Północnej" - napisano w komentarzu do postów amerykańskiego prezydenta. Dziennik nazwał także Trumpa "żółtodziobem, który ma niewielkie pojęcie o atomowych zbrojeniach Korei Północnej".

Jak twierdzi Pjongjang, w piątek Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM). Oficjalna agencja prasowa KCNA poinformowała, że test zakończył się sukcesem. Unowocześniona wersja rakiety Hwasong-14 przeleciała 998 km, osiągając maksymalną wysokość blisko 3725 km. Jej lot trwał 47 minut. Całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w naszym zasięgu - powiedział w sobotę przywódca KRLD Kim Dzong Un.

Jak oceniał Reuters, stosunki chińsko-amerykańskie są napięte głównie z powodów gospodarczych. Biały Dom był gotów na pewne ustępstwa, jeśli Chiny zechciałyby realnie wpłynąć na politykę KRLD.

Z Pekinu Rafał Tomański (PAP)