"Najnowsze wyniki badań PMI wykazały najwolniejszy wzrost w polskim sektorze przemysłowym od ośmiu miesięcy. W lipcu wielkość produkcji, całkowita liczba nowych zamówień oraz poziom zatrudnienia wzrosły umiarkowanie. Tempo inflacji kosztów poniesionych przez firmy z sektora wytwórczego, mimo że osłabło, było wciąż szybkie. Wzrost cen surowców natomiast częściowo przeniesiono na klientów, w wyniku czego ceny wyrobów gotowych znacznie wzrosły" - napisano w komentarzu.

Autorzy badania piszą, że głównym powodem pogorszenia wyników w sektorze było osłabienie wzrostu liczby nowych zamówień oraz najwolniejszy od dziewięciu miesięcy wzrost wielkości produkcji.

"Mimo to najnowszy odczyt utrzymał się powyżej średniej z 19 lat badań i zasygnalizował umiarkowane tempo poprawy koniunktury. Dobre wieści przyszły z rynków zagranicznych oraz z rynku pracy – liczba zamówień eksportowych znacznie się zwiększyła, a tempo tworzenia nowych miejsc zatrudnienia nieco przyspieszyło" - napisano.

Autorzy raportu podają, że wyniki badań idą w parze ze spowolnieniem tempa wzrostu oficjalnej produkcji przemysłowej, która w czerwcu spadła do 4,5 proc. rdr.

Reklama

"Lipcowe dane PMI przedstawiają ryzyko osłabienia PKB, który według IHS Markit w 2017 wyniesie 3,7 proc. rdr” - napisano.