Węgierski Komitet Helsiński pozwał Fidesz w czerwcu zeszłego roku, gdyż partia w komunikacie z 2015 r. napisała m.in. „Pseudopozarządowa organizacja Komitet Helsiński, wykonująca polityczne zamówienia międzynarodowego kapitału spekulacyjnego, w bezczelny sposób próbuje sfałszować nawet czarno-białe dane. Wbrew jej kłamstwom prawda jest taka, że w 2014 r. jedna piąta osób ubiegających się o azyl, czyli około 35 tys. ludzi, nie przybyła na Węgry ze stref wojennych, a więc byli to imigranci za lepszym chlebem”.

Komitet domagał się uznania, że Fidesz naruszył jego dobre imię pisząc, że Komitet sfałszował czarno-białe dane, wykonuje polityczne zamówienia międzynarodowego kapitału spekulacyjnego i sfałszował statystykę dotyczącą uchodźców za 2014 r.

Sąd w zeszłym roku prawomocnie nakazał partii oficjalne przeprosiny i zapłatę rekompensaty w wysokości miliona forintów (3,3 tys. euro), ale Fidesz złożył skargę kasacyjną w Kurii. Ta utrzymała teraz w mocy dotychczasowy wyrok – poinformował Węgierski Komitet Helsiński.

„Swoboda słowa obejmuje jedynie wolność potępiania, charakteryzowania, wygłaszania opinii oraz krytykowania, ale konstytucyjna ochrona nie może dotyczyć fałszowania faktów” – zacytował Komitet otrzymaną w poniedziałek decyzję Kurii.

W wyroku wezwano też Fidesz, by powstrzymał się przed podobnymi naruszeniami prawa w przyszłości.

Komitet Helsiński dodał, że suma miliona forintów została mu przelana już w zeszłym roku, ale jej dotąd nie wydano. „Po obecnym wyroku Kurii z radością przeznaczymy ją na pomoc prawną dla osób ubiegających się o azyl” – dodał Komitet. (PAP)