Handel z zagranicą jest powiązany ze skalą międzynarodowych kontaktów. To może wyjaśniać, dlaczego pewne parametry gospodarcze wypadają lepiej w tych hrabstwach  – uważają ekonomiści.

Oczywiście duża skala międzynarodowych kontaktów na FB występuje również w przypadku migrantów – jeśli przemieszczają się oni do nowego kraju, zachowują kontakty z osobami z państwa pochodzenia. Na przykład w wielu częściach Montany i Północnej Dakoty istnieje duża skala połączenia z Afryką Południową. Prawdopodobnie ma to związek z przybyciem do USA pracowników z tego regionu.

Co ciekawe, Amerykanie zazwyczaj mają przyjaciół blisko swojego miejsca zamieszkania. Około 63 proc. znajomych z Facebooka żyje w odległości ok. 160 km od przeciętnego hrabstwa w USA.

Dlaczego wyniki badania mogą mieć duże znaczenie? Sieci społeczne pokazują m.in., jak rozchodzą się nastroje społeczne. To z kolei może mieć wpływ na zaufanie lub pesymizm w gospodarce – argumentują badacze.
Sieci społeczne mogą być pomocne, jeśli chodzi o przewidywania dot. rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, w reklamie, a także ustalania, jakie połączenia transportowe mają ekonomiczny sens.

>>> Czytaj też: Jak poznać firmę przed rozmową o pracę? Trzeba się wybrać na internetowe przeszpiegi