Prezydencki projekt wsparcia kredytobiorców jest negatywny dla ryzyka kredytowego polskich banków ponieważ może obniżyć ich zyskowność - oceniła w raporcie z 7 sierpnia agencja ratingowa Moody's. Jednocześnie wskazano, że projekt prezydencki nie powinien mieć wpływu na rozwój banków oraz na ich zdolność do prowadzenia akcji kredytowej.

"Propozycja (projekt wsparcia kredytobiorców - PAP), która uzyskała wsparcie KNF, jest negatywna dla ryzyka kredytowego polskich banków, ponieważ ograniczyłaby ich zyskowność, która już znajduje się pod presją przez wprowadzony w zeszłym roku podatek (bankowy - PAP) oraz przez niskie marże w otoczeniu niskich stóp procentowych. Jednocześnie, (projekt - PAP) ograniczyłby straty z tytułu kredytów hipotecznych w walucie obcej" - napisano w raporcie.

Dodano, że koszt nowego projektu ws. kredytów frankowych jest "znacząco niższy i rozkłada się na kwartały" w porównaniu do wcześniejszych propozycji, które zakładały poniesienie jednorazowych kosztów przez banki.

Moody's uważa, że "nie jest pewne, czy nowa propozycja będzie dodatkiem do, czy też zastąpi wstrzymywany od pewnego czasu projekt ustawy zakładającej zwrot spreadów walutowych, która przewiduje jednorazową zapłatę przez banki 4 mld zł".

Zdaniem agencji, nowy projekt prezydencki "będzie rozważany w połączeniu z planowanym podniesieniem do 150 proc. ze 100 proc. wagi ryzyka dla kredytów hipotecznych w walucie obcej".

Reklama

Moody's ocenia, że projekt prezydencki nie będzie miał wpływu na rozwój banków oraz na ich zdolność do prowadzenia akcji kredytowej.

"Zrestrukturyzowane na walutę krajową kredyty w walucie obcej mogą prowadzić obniżenia o 80-proc. wymogów kapitałowych z uwagi na 35-proc. wagę ryzyka dla kredytów w walucie krajowej oraz na odpisy. W rezultacie, propozycja (prezydencka - PAP) nie powinna wpłynąć na rozwój banków lub zdolność do udzielania pożyczek, z uwagi na solidny profil finansowania oraz obniżenie wymogów kapitałowych" - napisano w raporcie.

Opublikowany w środę prezydencki projekt ws. wsparcia dla kredytobiorców zakłada utworzenie w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców nowego Funduszu Restrukturyzacyjnego. Projekt przewiduje, że maksymalne roczne obciążenie sektora bankowego wyniesie 3,2 mld zł rocznie.

>>> Czytaj też: Sztuka a nie sztuczka. Czy rząd rzeczywiście uszczelnił system podatkowy?