Warszawa, 22.08.2017 (ISBnews) - Ponad 87% handlowców, których sklepy są już zrzeszone w jakiejś sieci, uważa, że przynależność do sieci detalicznej jest korzystna, wynika z Raportu Strategicznego GfK. Przedsiębiorcy-detaliści upatrują szans na kontynuowanie działalności gospodarczej w profilu convenience lub przystępując do jednej z polskich lub zagranicznych sieci.
"Krytyczne dla sklepu spożywczego są pierwsze dwa lata funkcjonowania. W 2016 roku w segmencie dużych sklepów spożywczych rejestrowano 6% sklepów działających do 2 lat (odsetek niższy od ubiegłorocznego o 4 pkt proc.). W segmencie średnich sklepów spożywczych rejestrowano takich sklepów 5% (spadek o 3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego roku), a w segmencie małych sklepów - 6% (spadek aż o 7 pkt proc. w stosunku do 2015 r.)" - czytamy w komunikacie.
Połowa operatorów ma przekonanie, że działanie w sieci daje przede wszystkim większe możliwości, jeżeli chodzi o ofertę produktową. Około 43% badanych twierdzi, że dzięki przynależności do sieci handlowej dysponują większą rozpoznawalność (43%), a także posiadają wsparcie w postaci materiałów promocyjnych (24 %) czy reklam skierowanych bezpośrednio do konsumentów (10%).
Wśród zalet przynależności do sieci, detaliści dostrzegają lepsze warunki dostaw (37% badanych), obniżenie kosztów związanych z zaopatrzeniem sklepu (30%), możliwość korzystania z systemu dostaw właściciela sieci (20%), a także korzystniejsze warunki płatności (18%).
Powyższe analizy powstały na podstawie danych GFK z oszacowania liczby sklepów (na próbie miast i wsi), wywiadów z pracownikami gmin w małych miastach i wsiach, wywiadów z właścicielami/ kierownikami sklepów małoformatowych, wywiadów z przedstawicielami sklepów wielkoformatowych, badania typu desk research, danych GUS oraz danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK (uwzględniono ceny 635 produktów markowych, spożywczych oraz chemiczno-kosmetycznych, nabywanych przez 8000 gospodarstw domowych w ciągu 2015 i 2016 roku). Badanie sporządzono w okresie listopad/grudzień 2016 oraz styczeń/luty 2017.
(ISBnews)